Ankara için uyarlanabilir yeniden kullanımda potansiyel mekânlar olarak alışveriş merkezleri: Karum alışveriş merkezi örneği
Shopping malls as potential spaces for adaptive reuse in Ankara: the case of karum shopping mall
- Tez No: 958249
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL AYÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve alışveriş alışkanlıklarının değişerek online alışverişe doğru kayması başta olmak üzere, çeşitli nedenlerle alışveriş merkezlerinin (AVM) gelecekte atıl durumda kalacakları düşünülmektedir. Bu durumda, kullanım ömürlerini tamamlamamış olan bu yapıların dönüştürülerek yeniden kullanımları, ekonomik, sosyal ve çevresel birçok potansiyel barındırmaktadır. Bu araştırmanın amacı, gelecekte AVM'lerin atıl kalmaları durumunda yıkım yerine uyarlanabilir yeniden kullanım (UYK) stratejileriyle kentsel hayata yeniden entegre edilmesini sağlayacak, karar vericilere yol gösterici bilimsel bir yöntem geliştirmektir. Ankara'daki AVM'ler üzerinden (29 AVM'nin kartları oluşturularak) Ankara'da faaliyet gösteren 25 farklı uzmanla UYK ve AVM konularında nitel görüşmeler yapılmış; bu görüşmeler neticesinde ve literatür taramasıyla konunun çerçevesi çizilmiş; konu ana başlıkları/kriterler ve alt kriterleri oluşturulmuş; dönüşme potansiyeli en yüksek AVM olarak Karum AVM belirlenmiş; AVM konusunda uzman 3 mimarla ise Karum AVM'nin hangi fonksiyonda bir yapıya dönüşmesinin en uygun olacağı Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi ve Super Decisions programıyla tespit edilmiştir. Yapılan çalışmada, Ankara'daki AVM'lerin UYK açısından değerlendirilmesine yönelik geliştirilen yöntem ile AVM'lerin UYK potansiyelleri değerlendirilmiş, değerlendirme kriterleri belirlenmiş ve bu kriterler kapsamında dönüşebilecek yapı işlevlendirme alternatifleri ortaya konulmuştur. Karum AVM'nin dönüşme potansiyelleri karma kullanımlı yapı, kültürel yapı ve ofis yapısı olarak belirlenmiştir. En uygun dönüşebileceği fonksiyon ise karma kullanımlı yapıdır. Bu araştırma çerçevesinde oluşturulan ve Ankara AVM'leri özelinde kullanılan yöntemin diğer çalışmalara da ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology and the shift in consumer behavior toward online shopping, it is anticipated that shopping malls (SMs) will increasingly fall into disuse in the future. In this context, the adaptive reuse of these buildings—which have not yet completed their service life—offers significant economic, social, and environmental potential. The aim of this research is to develop a scientific method to guide decision-makers in reintegrating disused SMs into urban life through adaptive reuse (AR) strategies, instead of opting for demolition. In the scope of this study, 29 shopping malls in Ankara were examined by creating individual SM cards, and qualitative interviews were conducted with 25 professionals operating in Ankara who specialize in AR and SM-related topics. Based on the results of these interviews and an extensive literature review, the framework of the study was established, and the main and sub-themes were identified. Among these, Karum SM was determined to have the highest potential for transformation. Subsequently, interviews were held with three architects who are experts in shopping mall design to determine the most suitable functional transformation for Karum SM using the Analytic Hierarchy Process (AHP) and the Super Decisions software. Through the method developed in this study to evaluate the AR potential of shopping malls in Ankara, criteria for assessment were defined and functional alternatives for possible reuse were proposed. The potential functions identified for the transformation of Karum SM include mixed-use, cultural, and office spaces, with the most suitable alternative being a mixed-use development. The method developed within the framework of this study and applied specifically to shopping malls in Ankara is expected to serve as a reference for future studies.