Exploring factors affecting the well- being of Turkish English language teachers in private schools: Insights from teachers' perspectives
Türkiye'deki özel okullarda çalışan Türk İngilizce dil öğretmenlerinin iyi olma halini etkileyen farktörlerin incelenmesi: Öğretmenlerin perspektifinden görüşler
  1. Tez No: 958291
  2. Yazar: DENİZ İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BİLKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma Türkiye'de özel okulda çalışan yabancı dil öğretmenlerinin iyi olma halini etkileyen faktörleri incelerken, yönetim politikalarının ve yönetimdeki karar mercilerinin eylemlerinin yarattığı olumsuz etkileri azaltacak önermelerde de bulunmaktadır. Her ne kadar iyi olma hali üzerine batılı ülkelerde çalışmalar yapılmış olsa da, orta doğu özelinde dil öğretmenlerinin iyi olma hali hala araştırmaya açık bir alandır. Bu çalışmada özel okulda dil öğretmeni olarak çalışan 10 adet öğretmen katılımcı olarak belirlenmiştir. İyi olma halini etkileyen faktörler ve bu faktörlerin etki alanlarının öğretmen bakış açısıyla değerlendirmede nitel bir çalışma yürütülmüş, yüz yüze yarı yapılandırılmış görüşme ve yansıtıcı günlükler ekolojik bakış açısıyla incelenmiştir. Her ne kadar iyi olma hali öznel bir kavram olarak kabul edilse de, her bir faktörün gözlemlenen etkisine dayalı genel sonuçlar çıkarılması bu çalışmanın odak noktası olmuştur. Öğretmenlerin karşılaştığı fiziksel yükün yanında, yükümlülüklerin psikolojik yönü ve zorlukları da iyi olma haline stres kaynağı teşkil etmektedir. Bu zorluklar, özellikle yıpranma ve tükenmişlik dönemlerinde idari destek eksikliği, yabancı dil öğretimi ile ya da hakiki sınıf ortamı ile ilgisi olmayan, amacına hizmet etmeyen öğretim programları, dil öğretmenlerinin finansal durumu ile ilgili sıkıntılar ve göz ardı edilme ile birlikte meydana gelen, katılımcıların da vurguladığı yabancılaşma hissi olarak sıralanabilir. Bu faktörlerin olumsuz etkilerini azaltmak veya faktörleri tamamen ortadan kaldırmak adına çareler ve iyileştirme yöntemlerine yönelik, dil öğretmenlerinin kendi bakış açılarını yansıtan önermeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explores the factors that affect the perceived well-being of private school language teachers while advocating the remedies that have the potential to mitigate the adverse effects of administrative policies and institutional practices conducted by the decision makers in the Turkish context. Although various research on well-being have been conducted in western settings, the well-being of language teachers in middle eastern context is yet an area to be explored. Well-being specific factors were analyzed by adopting a qualitative approach while identifying the importance of each factor for the participants. In this study, 10 private school language teachers were selected as participants. Face-to-face, semi-structured interviews and reflective journals were conducted and analyzed from an ecological perspective. Although well-being is accepted as a subjective notion, drawing general conclusions on the observed effect by participants of each factor is taken central. In addition to physical challenges, psychological hassles such as lack of administrative support especially in times of burnout, frivolous teacher training programs most of which have nothing to do either with language teaching or with real classroom environment, problems with the financial situation of language teachers and the sense of alienation that comes with the feeling of being ignored were listed among major stressors. In order to mitigate the adverse effects of these factors, remedies and uplifts were proposed by the language teachers based on their own perceptions.