Male college students' experiences of depressive and anxiety-related symptoms and help-seeking processes: A qualitative study
Erkek üniversite öğrencilerinin depresif ve anksiyöz semptomları deneyimleme ve destek arama süreçleri: Nitel bir çalışma
  1. Tez No: 958314
  2. Yazar: ABDULLAH CANKUT GÜLTÜTER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZGE ÜSTÜNEL BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Üniversite öğrencileri beliren yetişkinlikle ilintili olarak hayatın farklı yönleriyle baş ettikleri bir geçiş evresindedirler ve bu onlarda stres ve endişe yaratabilir. Önceki araştırmalar bu evrede ruh sağlığı problemleri, özellikle depresif ve kaygıyla ilişkili şikayetlerin yaygın olduğunu bildirmiştir. Problemlerini çözebilmek amacıyla farklı baş etme yolları ve yardım arama davranışlarından faydalanabilirler. Araştırmalar, erkek üniversite öğrencilerinin ruh sağlığı problemleri, baş etme yolları ve yardım arama davranışları açısından farklı eğilim, strateji ve ihtiyaçları olduğunu göstermektedir. Hegemonik erkeklik açısından bakılırsa alanyazın, erkeklik normlarının erkeklerin hem ruh sağlığına hem de onların baş etme ve yardım arama süreçlerine olan çeşitli etkilerini göstermektedir. Bu çalışma, Türkiye'de erkek üniversite öğrencilerinin ruh sağlığı problemleriyle ilgili deneyimlerini incelemek amacıyla, onların depresif ve kaygıyla ilişkili şikayetlerini ve erkeklik normlarıyla ilgili fikir ve algılarının deneyimlerini nasıl şekillendirdiğini araştırdı. İlaveten, bu çalışma ekolojik perspektiften faydalanarak katılımcıların hem mikro (örn., arkadaşlar, partner ve aile) hem de makro (örn., Türkiye) bağlamlardaki deneyimlerini inceledi. Çalışmada nitel dizayn kullanıldı ve depresif ve kaygıyla ilişkili şikayetleri olan sekiz erkek üniversite öğrencisi çalışmaya katıldı. Yarı yapılandırılmış bireysel görüşmelerde; ruh sağlığı deneyimleri, baş etme yolları, yardım arama davranışları ve erkeklikle ilgili fikirleri farklı bağlamlar için soruldu. Görüşmeler, tematik analiz yoluyla MAXQDA 2024 Yazılım Programı kullanılarak analiz edildi. Böylece“semptomların ifade edilişi”,“kendini açmanın önündeki bariyerler”,“ruh sağlığı sorunları hakkındaki erkeklik normları”,“semptomlarla baş etmek”ve“desteklenmiş hissetmek”olmak üzere 5 adet tema oluşturuldu ve bunlar katılımcıların anlatılarıyla açıklandı. Katılımcıların bağlamsal deneyimleri gözetilerek erkeklik normlarının onların deneyimlerini nasıl şekillendirdiği tartışıldı. Son olarak çalışmanın uygulamaya yönelik çıkarımları ile güçlü ve zayıf yanları tartışıldı ve gelecek araştırmalar için sunulan öneriler açıklandı.
Özet (Çeviri)
College students are in a transitional period related to emerging adulthood in which they deal with different dimensions of life, and this period might create distress and worry in them. Research shows that, in this period, they tend to suffer from mental health problems, especially depressive and anxiety-related ones. To handle their problems, they utilize different coping strategies and help-seeking behavior. Considering previous research, male college students have different tendencies, strategies, and needs in terms of their mental health problems, coping ways, and help-seeking behavior. From the perspective of hegemonic masculinity, the literature showed different impacts of masculinity norms on men's mental health, as well as their coping and help-seeking processes. With the purpose of examining male college students' experiences of mental health problems, the current study investigated their depressive and anxiety-related experiences and how their ideas and perceptions of masculinity norms shaped their experiences in Türkiye. In addition, in light of the ecological perspective, the current study examined the experiences of participants in both micro (e.g., friends, partners, and family) and macro (e.g., Türkiye) contexts. The current study used a qualitative design, and eight male college students suffering from depressive and anxiety-related symptoms were recruited. In semi-structured individual interviews, participants' mental health experiences, their coping ways, help-seeking behavior, and masculinity ideas were explored in different contexts. The interviews were analyzed through thematic analysis in the MAXQDA 2024 Software Program. Five themes were specified as“expression of symptoms,”“barriers to disclosure,”“masculinity norms about mental health,”“coping with symptoms,”and“feeling supported,”and they were explained through the accounts of participants. Besides, how masculinity norms shaped the experiences of male college students was discussed, considering their contextual experiences. Finally, practice implications, strengths, and limitations of the current study were discussed, and suggestions for future research were explained.