Exploring the relationship between intuitive eating, Instagram use, and mentalization among adults
Yetişkinlerde sezgisel yeme, Instagram kullanımı ve zihinselleştirme arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 958458
  2. Yazar: BEYZA ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM TOSKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma sezgisel yeme, Instagram kullanımı ve zihinselleştirme arasındaki ilişkiyi araştırmıştır. Bu ilişkiyi incelemek için çapraz kesitsel araştırma tekniği kullanılmıştır ve yaşları 18-74 (O = 36.85, SS = 13.06) arasında değişen 327 katılımcıdan veri toplanmıştır. Katılımcıların %75.1'i (253 kişi) kadın, % 22.3'ü (75 kişi) erkektir. Bu çalışmada Instagram kullanımı, katılımcıların Instagramda geçirdikleri günlük ortalama süre olarak operasyonelleştirilmiştir. Katılımcıların sezgisel yeme seviyesini ölçmek için Sezgisel Yeme Ölçeği-2, zihinselleştirme seviyesini ölçmek için ise Zihinselleştirme Ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmada zihinselleştirme ve sezgisel yeme, günlük Instagram kullanımı ile ilişkili bulunmamıştır. Ayrıca zihinselleştirmenin, Instagram kullanımı ve sezgisel yeme arasındaki ilişkiyi modere etmediği bulunmuştur. Bununla birlikte, Instagram ziyaret sıklığı ile sezgisel yeme arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür. Instagram'a daha sık giriş yapan bireyler daha düşük sezgisel yeme seviyelerinin daha düşük olduğu görülmüştür. Bu sonuç, bu iki kavram arasındaki ilişkinin daha fazla araştırılmaya değer olduğunu göstermektedir. Ayrıca, zihinselleştirme ve sezgisel yeme arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu sonuç doğrultusunda bireylerin sezgisel yeme becerileri ile zihinselleştirme becerileri arasında bir bağ olduğu söylenebilir. Bu çalışma sezgisel yeme ve zihinselleştirme literatürüne katkıda bulunmaktadır. Sosyal medya kullanımı ile bu kavramlar arasındaki ilişki başka yöntemlerle de araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between intuitive eating, Instagram use, and mentalization. A cross-sectional study was utilized to study this relationship, and data were collected from 327 adults aged between 18 and 74 years (M = 36.85, SD = 13.06), 75.1% of (253 individuals) were women, and 22.3% (75 individuals) were men. In this study, Instagram use was operationalized as the average time participants spent on Instagram per day. Intuitive eating-2 (IES-2) scale was used to measure the level of intuitive eating and Mentalization Scale (MentS) was used to measure the level of mentalization of the participants. In this study, mentalization and intuitive eating was not found to be associated with daily Instagram use. Furthermore, mentalization did not moderate the relationship between Instagram use and intuitive eating. However, a significant relationship was found between Instagram visit frequency and intuitive eating. Individuals who logged into Instagram more frequently reported lower levels of intuitive eating. This result suggests that the relationship between these two constructs is worthy of further investigation. Moreover, a significant relationship was found between mentalization and intuitive eating. Based on this result, it could be concluded that there is a link between individuals' intuitive eating behavior and their mentalization skills. This study contributes to the literature on intuitive eating and mentalization. The relationship between social media use and these constructs can be further explored with other methods.