The bond risk premia: Analytical evidence from Turkey
Tahvil risk primleri: Türkiye'den analitik kanıtlar
  1. Tez No: 958460
  2. Yazar: MUHAMMED ÜNAL PAÇCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN OKAY AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Devlet tahvil getiri eğrisi değerli ve tahmine yönelik bilgiler sağlar. Bu tezin ilk bölümünde, Türk devlet tahvili getirilerini risk-nötr oran ve vade primi bileşenlerine ayırıyor ve ardından her bir bileşenin yerel ve küresel etkenlerini ayrı ayrı araştırıyorum. Temel bulgulardan biri, ABD tahvil piyasasından Türk yerel tahvil piyasasına etkileşimlerin esas olarak ABD vade primlerinden Türk vade primleri kanalıyla ve sadece Kasım 2017 öncesi dönemde gerçekleştiğidir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen geleneksel olmayan tahvil alımları ile yerel bankaların“Aktif Rasyosu”düzenlemesi ve liralaşma stratejisi kapsamındaki tahvil alımlarının getiri bileşenleri üzerindeki etkilerine ilişkin sonuçlar, yerel risk-nötr oranları ve vade primlerini düşürmede sırasıyla sinyalizasyon ve durasyon riski kanallarının işleyişlerini ortaya koymaktadır. İkinci bölümde Türkiye'deki başabaş enflasyon oranlarını ayrıştırıyorum. Önemli bir bulgu, yerel tahvil piyasasının nominal ve enflasyona endeksli tahviller arasındaki likidite prim farkını fiyatlamamasıdır. Sonrasında enflasyon risk priminin ana belirleyicilerini araştırıyorum. Özellikle Brent ham petrol fiyatlarındaki değişimler ülkenin enflasyon risk primlerindeki değişimler üzerinde güçlü bir pozitif yaratmaktadır. Ayrıca liralaşma stratejisinin enflasyon risk primi dinamikleri üzerinde istatiksel olarak önemli bir negatif etkisi bulunmaktadır. Son olarak, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı perspektifinden nominal ve enflasyona endeksli tahvillerin ihraç edilmesine yönelik ön maliyet-fayda analizi yapıyorum.
Özet (Çeviri)
The term structure of government bond yields provides valuable and predictive information. In the first part of this dissertation, I decompose the Turkish government nominal bond yields into their risk-neutral rate and term premium components, and then investigate the local and global drivers of each component separately. One key finding is that spillovers from the U.S. bond market to the Turkish local bond market mainly work through the channel from the U.S. term premia to the Turkish term premia, and solely during the pre-November 2017 period. Regarding the impacts of unconventional bond purchases by the Central Bank of Turkey (CBT), along with the bond purchases by local banks under the scope of the“Asset Ratio”(AR) regulation and the liraization strategy, on the yield components, the results reveal the operations of signaling and duration risk channels in lowering local risk-neutral rates and term premia, respectively. In the second part, I decompose the breakeven inflation (BEI) rates in Turkey. An important finding is that the local bond market does not price in the differential liquid premium between nominal and inflation-indexed bonds. Next, I explore the main determinants of the inflation risk premium component. Notably, changes in the Brent crude oil prices exert a strong positive impact on variations in the country's inflation risk premia. Moreover, there is a statistically significant negative effect of the liraization strategy on inflation risk premia dynamics. Finally, I conduct an ex ante cost-benefit analysis of issuing nominal versus inflation-indexed bonds from the perspective of the Turkish Treasury.