İç güvenlik yönetimi kapsamında kent güvenliğinden güvenli şehirlere geçiş
Transition from city security to safe cities within the scope of nternal security management
  1. Tez No: 958509
  2. Yazar: MEHMET AKİF AKDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsanın doğumundan ölümüne kadar geçen yaşam sürecinde, önem sırasına göre ihtiyaçları sıralandığında çoğu zaman ilk sırada olduğu düşünülen güvenlik ihtiyacı tarihin her döneminde vaz geçilemez temel ihtiyaç olarak güncelliğini korur. Güvenlik kaygısı insanları topluluklar halinde yaşamaya sevk eden temel etken olmuştur. Toplu halde güvende yaşama arzusu, surlarla çevrilen şehirlerin kurulmasına, zamanla tarım, hayvancılık, üretim ve ticaret yapılabilen şehirlere dönüşmüştür. Sanayi Devriminden sonra şehirlerde sürdürülen yaşamla şehirleşme ortaya çıkarak şehir hayatı yeni bir anlam kazanmıştır. Devletler oluşumundan itibaren temelde güvenlik ve adalet ekseninden hareketle, kurallar ortaya koyarak, toplumu kargaşadan uzak bir şekilde yönetmeyi benimsemiştir. Bu anlayışla, devletin merkeze alınarak gerektiğinde devlet eliyle, güvenlik birimlerince güç kullanılarak güvenliğin sağlanması ve sürdürülmesi çalışılmaları günümüzde de hâlâ devam eden bir sistemdir. Ülkemizde iç güvenlik yönetimi, genel olarak kolluk faaliyetleri kapsamında, kolluk birimleri ve kent güvenlik yönetim sistemleri ile sürdürülmektedir. Oysaki günümüzde şehir güvenliğini etkileyen unsurların birçoğu farklı kurum ve yapıların etkisi altında, başka bir ifadeyle yönetimleri ile ilişkilidir. Bu çalışma ile iç güvenlik alanında şehir güvenliğinin arttırılması için kolluk faaliyetleri ile birlikte yerel yönetimler ve diğer kamu kurumlarının da katılımının sağlandığı yeni bir yaklaşım olan, iç güvenlik yönetiminde, kolluk faaliyeti odaklı kent güvenliğinden, geniş katılımlı güvenli şehirlere geçiş hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
From the moment a person is born till the end when his needs are listed according to the level of importance, it is thought that the need for security has the utmost importance. To this day, the need for security still maintains its place as an indispensable human need. The need for security is the primary reason that has led humans to live in a community. The desire to live safely in a community evolved into the establishment of cities surrounded by walls, and with time the practice of agriculture, husbandry, production, and trade emerged. After the industrial revolution city life gained a new meaning with the initiation of urbanization. Governments, beginning from their formation, embrace managing society in a peaceful way away from chaos by establishing laws deriving from the basis of safety and justice. Following this perception, efforts to ensure and maintain security by centralizing the state and practicing its use of force through the security units when necessary is a system that is still present today. In our country, internal security is managed mostly through law enforcement units and town security administration systems. However, currently, most of the elements that affect the safety of cities are under the influence of different institutions and organizations, in other words, associated with their governance. This paper aims to make a transition from law enforcement focused city safety to a large participating safe cities in internal security management which is a new approach that includes local governments and other public bodies as well as the law enforcement mechanisms in order to increase the safety of cities.