Çikolatadaki oleik, palmitik, stearik asidin tayini için voltametrik yöntem geliştirilmesi
Development of a voltammetric method for the determination of oleic, palmitic, stearic acid in chocolate
  1. Tez No: 958533
  2. Yazar: NERMİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAYIM KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, çikolatada bulunan oleik asit (OA), palmitik asit (PA) ve stearik asidin (SA) voltametrik yöntemle tayini amacıyla bir analiz yöntemi geliştirilmiştir. Öncelikle çikolatada ester formunda bulunan bu bileşikler, uygun kimyasal işlemlerle serbest yağ asitlerine dönüştürülmüştür. Voltametrik analizlerde destek elektrolit olarak tetrabütilamonyum tetrafloroboratın alkoldeki çözeltisi, referans elektrot olarak ise Ag/AgCl elektrot, çalışma elektrodu olarak altın elektrot kullanılmıştır. Analizlerde kare dalga katodik sıyırma voltametrisi (SWCSV) yöntemi uygulanmış ve pH, sıcaklık, biriktirme süresi ve biriktirme potansiyeli gibi parametreler optimize edilmiştir. Optimizasyon sonucunda; ortam sıcaklığı her üç analit için 60 °C, ortam pH'ı ise 2,0 olarak belirlenmiştir. Biriktirme potansiyeli OA için -1,1 V, PA ve SA için -1,2 V olarak saptanmıştır. Biriktirme süresi ise OA için 50 s, PA ve SA için 60 s olarak optimize edilmiştir. Yöntemin duyarlığı değerlendirildiğinde; gözlenebilme sınırları PA için 0,15 mM, OA için 0,12 mM ve SA için 0,51 mM; tayin sınırları ise sırasıyla 0,51 mM, 0,40 mM ve 1,71 mM olarak bulunmuştur. Ayrıca, çikolatadaki yağ asitlerinin oranları Fityk programı kullanılarak çakışan voltametrik piklerin ayrıştırılmasıyla belirlenmiş; OA, PA ve SA yüzdeleri sırasıyla %28,19, %24,31 ve %38,37 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an analytical method was developed for the voltammetric determination of oleic acid (OA), palmitic acid (PA), and stearic acid (SA) present in chocolate. Initially, the compounds, which are found in esterified forms in chocolate, were converted into free fatty acids through appropriate chemical treatments. In the voltammetric analyses, a solution of tetrabutylammonium tetrafluoroborate in alcohol was used as the supporting electrolyte, an Ag/AgCl electrode as the reference electrode, and a gold electrode as the working electrode. Square wave cathodic stripping voltammetry (SWCSV) was employed in the analyses, and parameters such as pH, temperature, deposition time, and deposition potential were optimized. As a result of the optimization, the optimal temperature for all three analytes was determined to be 60 °C, and the optimal pH was set at 2,0. The deposition potential was found to be -1.1 V for OA, and -1.2 V for both PA and SA. The deposition time was optimized as 50 s for OA and 60 s for PA and SA. Regarding the sensitivity of the method, the limits of detection (LOD) were determined as 0.15 mM for PA, 0.12 mM for OA, and 0.51 mM for SA; while the limits of quantification (LOQ) were calculated as 0.51 mM, 0.40 mM, and 1.71 mM, respectively. In addition, the percentages of OA, PA, and SA in chocolate were determined as 28.19%, 24.31%, and 38.37%, respectively, by deconvoluting overlapping voltammetric peaks using the Fityk program.