Manifoldlar üzerinde hemen hemen hsu-altın yapılar
Almost hsu-golden structures on manifolds
  1. Tez No: 958534
  2. Yazar: BÜŞRA AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, altın yapı ve Hsu yapı teorisi çerçevesinde hemen hemen Hsu-altın yapısı ve hemen hemen Hsu-altın B-manifoldları incelenmiştir. Çalışmada öncelikle geçmişten günümüze bu alanda yapılan araştırmalar derlenmiş ve temel kavramlar ile notasyonlar ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Daha sonra hemen hemen Hsu-altın yapı ve hemen hemen Hsu-altın B-manifoldu tanımlanmış, bu yapıların temel özellikleri araştırılmıştır. İntegrallenebilirlik ve paralellik koşulları detaylı olarak incelenmiş ve bu yapılarla ilişkili eğrilik özellikleri ortaya konulmuştur. Son olarak araştırma kapsamında elde edilen temel bulgu ve kazanımlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, almost Hsu-golden structures and almost Hsu-golden B-manifolds have been examined within the framework of golden structure and Hsu structure theory. In the study, the research conducted in this field from the past to the present has been compiled, and the fundamental concepts and notations have been examined in detail. Then, the almost Hsu-golden structures and almost Hsu-golden B-manifolds were defined, and the fundamental properties of these structures were investigated. The conditions for integrability and parallelism have been examined in detail, and the curvature properties associated with these structures have been revealed. Finally, the main findings and achievements obtained within the scope of the research have been evaluated.