Helal tedarik zinciri boyutları ile tüketicilerin helal cilt bakım ürünleri tedarik zincirine ilişkin bütüncül bilgileri arasındaki ilişkinin analizi: Endonezya ve Türkiye uygulaması
Analysis of the relationship between halal supply chain dimensions and consumers' holistic knowledge of the halal skin care product supply chain: Applications in Indonesia and Turkiye
- Tez No: 958642
- Danışmanlar: Prof. Dr. CELAL HAKAN KAĞNICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, tüketicilerin helal tedarik zinciri hakkındaki bilgi düzeyleri ile helal cilt bakım ürünlerine yönelik bütüncül anlayışları arasındaki ilişkiyi incelemekte ve Endonezya ile Türkiye örneğinde karşılaştırmalı bir yaklaşım sunmaktadır. Araştırmada helal tedarik zincirinin dört temel boyutu olan tedarik, üretim, lojistik ve perakende ele alınmıştır. Her bir boyuttaki bilginin ve bu bilgilerin birleşiminin, tüketicilerin helal cilt bakım ürünlerine ilişkin kapsamlı anlayışlarına nasıl katkı sağladığı araştırılmıştır. Veriler, Jakarta ve İstanbul'da yaşayan Y ve Z kuşağı Müslüman tüketicilerden çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmıştır. Sonuçlar, tedarik zincirinin her bir boyutuna ilişkin bilginin tüketicilerin bütüncül anlayışı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ve bununla ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak bu etkinin düzeyi ülkeler arasında farklılık göstermektedir. Endonezya'da zorunlu helal sertifikası uygulamaları, tüketici farkındalığını artırmış ve tedarik zinciri süreçlerine karşı daha eleştirel bir tutum oluşmasına katkı sağlamıştır. Türkiye'de ise sertifikasyon çoğunlukla gönüllülük esasına dayandığı için, tüketici bilgisi ve tutumları daha çok marka itibarı ve toplumsal normlar tarafından şekillenmektedir. Elde edilen bulgular, her iki ülkede de tüketici okuryazarlığını geliştirmek ve sektörün helal standartlara uyumunu desteklemek için farklı eğitim stratejilerine ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, helal cilt bakım sektörü paydaşlarına yeni bakış açıları sunmakta ve küresel ölçekte helal tüketici davranışlarına dair literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between consumers' knowledge of the halal supply chain dimensions and their holistic understanding of halal skincare products, using a comparative approach between Indonesia and Turkiye. The study focuses on four key dimensions of the halal supply chain: sourcing, production, logistics, and retail. It investigates how knowledge in each dimension, as well as in combination, contributes to consumers' comprehensive understanding of halal skincare. Data were collected using a quantitative method from Muslim consumers in Generation Y and Z in Jakarta and Istanbul through online questionnaires. The results of the study reveal that knowledge across each supply chain dimension has a significant impact on, and is related to, consumers' holistic understanding. Nonetheless, the magnitude of this impact differs across countries. In Indonesia, mandatory halal certification has increased consumer awareness and fostered a more critical attitude towards halal supply chain processes. In Turkiye, where certification is mostly voluntary, consumer knowledge and attitudes are shaped more by brand reputation and social norms. These findings suggest that different educational strategies are needed for each country to improve consumer literacy and support industry compliance with halal standards. This study offers new insights for stakeholders in the halal skincare sector and contributes to the wider discussion of halal consumer behavior at the global level.