Adaptive expertise and contextualized activities in computer aided design
Bilgisayar destekli tasarımda uyarlanabilir uzmanlık ve bağlamsallaştırılmış etkinlikler
- Tez No: 958743
- Danışmanlar: PROF. DR. JEFFREY LIEW
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Texas A&M University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzün ekonomik, çevresel ve sosyal zorluklarla dolu son derece rekabetçi pazarında, mühendislerin yeni zorluklara uyum sağlayacak şekilde yetiştirilmesi büyük bir zorunluluktur. Mühendislik eğitimi, mühendislik öğrencilerinin gelecekteki verimlilikleri ve yenilikçilikleri açısından önemli olan öz-düzenleme ve uyarlanabilir becerilerinin geliştirilmesinde kritik bir rol oynayabilir. Hızla değişen iş dünyasında ayakta kalmak ve başarılı olmak için öğrencilerin uyarlanabilir uzmanlar hâline gelmeleri gerekecektir. Ancak mevcut mühendislik eğitimi uygulamaları, yenilik için gerekli olan öz-düzenleme ve uyarlanabilir becerilerden ziyade, belirli ve rutin görevleri yerine getirmek için gerekli düşük düzeydeki becerilere fazla odaklanma eğilimindedir. Uzmanlar iki farklı özelliğe göre tanımlanır: uyarlanabilir uzmanlar ve rutin uzmanlar. Uyarlanabilir uzmanlar, alanlarındaki rutin uzmanlarla paralel biçimde içerik bilgisini edinirler; buna ek olarak, bu bilgiyi etkili ve yenilikçi bir şekilde kullanma ve geliştirme yeteneğine sahiptirler. Bu tezde, örneklem grubundaki“başlangıç”uyarlanabilir uzmanlık düzeyini belirlemek için, uygulayıcı mühendislere ve öğrencilere bir Uyarlanabilir Uzmanlık Anketi (AES) uygulanmıştır. Bu araç, uyarlanabilir uzmanlığın dört boyutunu tanımlayan sorular içermektedir: çoklu bakış açıları, üstbilişsel öz değerlendirme, hedefler ve inançlar ile epistemoloji. Katılımcıların demografik bilgileri ve mühendislik deneyimleri kaydedilmiş ve çalışmada ölçülen uyarlanabilir uzmanlık özellikleriyle çapraz tablolama yapılmıştır. Buna ek olarak, bu çalışma mühendislik öğrencilerinin ve uygulayıcı mühendislerin uyarlanabilir uzmanlık (AE) özelliklerini bir CAD aracını kullanırken incelemiştir. Uygulayıcı mühendislerden, aşina olmadıkları bir CAD programında bir bileşeni modellemeleri istenmiştir. Öğrencilerden ise evden getirdikleri, aşina oldukları bir bileşeni stilize ederek modellemeleri istenmiştir. Her iki durumda da katılımcıların görevlerini nasıl ele aldıklarını ve karşılaştıkları zorlukların üstesinden nasıl geldiklerini incelemek amacıyla ön ve son görüşmeler yapılmıştır. Öğrencilerin AE özellikleri üzerinde bağlamsallaştırılmış etkinliğin etkileri araştırılmıştır. Genel olarak, sonuçlar öğrencilerin yıllar içinde daha fazla deneyim kazandıkça AE özelliklerinin geliştiğini göstermiştir. Ayrıca, çalışmalar çoklu bakış açıları, hedefler ve inançlar ile üstbilişsel becerilerin AE gelişiminin iyi göstergeleri olduğunu ve eğitimcilerin mühendislik eğitiminde bu becerilerin geliştirilmesini dikkate almaları gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In today's highly competitive market with economic, environmental, and social challenges, it is imperative that engineers are educated to adapt to the new challenges. Engineering education could play a critical role to improve engineering students' self- regulated and adaptive skills that are important for their future engineering productivity and innovation. To survive and thrive in the fast-changing workplace, today's students will need to become adaptive experts. However, current engineering education practices tend to focus too much on the low-level skills required to do specific and routine tasks rather than fostering self-regulated and adaptive skills required for innovation. Experts are defined in two distinctive characteristics: adaptive experts versus routine experts. Adaptive experts acquire the content knowledge parallel to routine experts in the field; in addition, they have the ability to effectively and innovatively utilize and extend that knowledge. In this dissertation, to determine the“baseline”adaptive expertise among the sample population, an adaptive expertise survey (AES) instrument is administered to both the practicing engineers and the students. The instrument contains questions defining four dimensions of adaptive expertise: multiple perspectives, metacognitive self-assessment, goals and beliefs, and epistemology. Participants' demographics and engineering experience were recorded and cross-tabulated with their adaptive expertise characteristics captured in the study. In addition this study explored engineering students' and practicing engineers' adaptive expertise (AE) characteristics as they used a CAD tool. The practicing engineers were asked to model a component in a CAD program that they were not familiar with. The students were asked to model a stylized familiar component that they brought from home. In both cases, pre and post interviews were conducted to explore how the participants approached their tasks and overcame any challenges. Effects of the contextualized activity on students' AE characteristics were investigated. In general, results indicated that as students gain more experience through years their overall AE characteristics were developed. In addition, the studies signified that multiple perspectives, goals and beliefs, and metacognitive skills are good indicators of developing AE and educators should consider promoting those skills in engineering education.