A study on English teachers' well-being and their professional autonomy
İngilizce öğretmenlerinin iyi oluşları ve mesleki özerklikleri üzerine çalışma
- Tez No: 958762
- Danışmanlar: DR. SEMİHA GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin iyi oluş (well-being) düzeyleri ile mesleki özerklik (professional autonomy) algıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Öğretmenlerin hem kişisel hem de mesleki yaşamlarında karşılaştıkları zorluklar, onların ruhsal ve fiziksel sağlıklarını etkileyebilmekte ve bu durum öğretim süreçlerine doğrudan yansımaktadır. Özellikle İngilizce öğretmenlerinin, küresel dil eğitiminin getirdiği çok yönlü görevleri yerine getirirken yüksek düzeyde motivasyon, esneklik ve özerklik hissetmeleri, mesleki başarıları açısından kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda, çalışmada ELT (English Language Teaching) öğretmenlerinin iyi oluş durumları ile mesleki özerklik düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma, nicel yöntemle ve ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Veriler, Kayseri ilinde görev yapan 143 İngilizce öğretmeninden, Öğretmen İyi Oluş Ölçeği (TWBS) ve Öğretmen Mesleki Özerklik Ölçeği (TPAS) kullanılarak toplanmıştır. Bulgular, öğretmenlerin genel olarak yüksek düzeyde iyi oluş ve mesleki özerklik algısına sahip olduklarını göstermektedir. Fakat, iyi oluş düzeyleri ile mesleki özerklik düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki saptanmamıştır. Demografik değişkenler açısından bakıldığında; yaş, kıdem ve mezuniyet düzeyi gibi bazı değişkenlerin anlamlı farklılıklar yarattığı; cinsiyet, öğretim kademesi ve okul türü değişkenlerinin ise anlamlı fark yaratmadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin mesleki özerkliklerinin, onların psikolojik iyi oluş düzeylerini olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine destek verilmesi, karar alma süreçlerine daha fazla dahil edilmeleri ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, eğitimde kaliteyi artırmak adına önemli stratejiler olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relationship between ELT Teachers' well-being and their professional autonomy. The challenges that teachers face both in professional life and personal life effect their psychological and physical health and this effects their teaching processes directly. Especially when English teachers' carry out the multi tasks that are required for global language teaching, it is important that they should feel high levels of motivation, flexibility and autonomous in their profession. In this respect, this study aims to determine the relationship between ELT Teachers' well-being and their professional autonomy. This study was conducted in a quantitative way. The data were collected from 143 English teachers working in Kayseri province, by using Teachers' Well-Being Scale (TWBS) and Teachers Professional Autonomy Scale (TPAS). Findings Show that teachers have high levels of well-being and professional autonomy perception. However, there is no significant and positive relationship between their well-being and professional autonomy level. When it comes to demographic variables; age, years of teaching and graduation level has significant differences but gender, institution type and teaching level has no significant differences. The collected data has revealed that teachers' professional autonomy effects their well-being in a positive way. Accordingly, it is suggested as important strategies to support teachers' professional development, to involve them in the decision making process and improve their working conditions.