Thymbra spicata L. bitkisinden antioksidan bileşenlerin derin ötektik çözücüler ile özütlenmesi
Extraction of antioxidant compounds from thymbra spicata L. plant using deep eutectic solvents
- Tez No: 958860
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAH İSMAİL KIRBAŞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez kapsamında, zahter (Thymbra spicata L.) bitkisinin yaprakları kullanılarak fenolik bileşikleri elde etmek amacıyla ultrasonik destekli ekstraksiyon (UAE) işlemi uygulanmıştır. UAE yöntemi optimize edilerek derin ötektik çözücüler (DES) ile geleneksel çözücüler kullanılarak antioksidan kapasiteleri analiz edilmiştir. Analiz yöntemi olarak CUPRAC, toplam antioksidan kapasite (TAC), DPPH, ABTS, toplam fenolik içerik (TPC) ve toplam flavonoid içerik (TFC) yöntemleri kullanılmıştır. Deneysel tasarımlar için Box-Behnken modeli üzerinden çalışılıp ANOVA analizleri ve 3D yüzey grafik yorumları ile analiz sonuçları desteklenmiştir. Antioksidan kapasite analiz sonuçlarında etanol ile daha yüksek sonuç elde edilmiştir. CUPRAC yönteminde DES ile 5,275 mmol TR/g, etanol ile 6,084 mmol TR/g sonuçları elde edilmiştir. Diğer analiz sonuçları incelendiğinde DES ile yapılan analizlerin sonuçları daha yüksek gelmiştir. ABTS için DES ile yapılan analiz sonucu 0,280 mmol TR/g, etanol ile yapılan analiz sonucu 0,225 mmol TR/g olarak bulunmuştur. DPPH analizinde ise sonuçlar DES için 0,303 mmol TR/g, etanol için 0,167 mmol TR/g olarak hesaplanmıştır. TPC analizlerinde elde edilen sonuçlar DES için 10,062 mmol gallik asit/g-kuru örnek, etanol içinse 0,731 mmol gallik asit/g-kuru örnek şeklinde bulunmuştur. Son olarak TFC analiz sonuçlarında DES ile yapılan ekstraksiyona ait analiz sonucu 0,412 mmol kuersetin/g-kuru örnek ve etanol ile yapılan ekstraksiyona ait analiz sonucu 0,348 mmol kuersetin/g-kuru örnek olarak bulunmuştur. Sonuçlara bakıldığında, DES kullanılarak yapılan UAE işleminde ABTS, DPPH, TPC ve TFC analiz sonuçları daha yüksek bulunmuştur. Tüm bulgular değerlendirildiğinde doğa dostu, çevreye zarar vermeyen, maliyeti düşük ve uçucu olmayan yeşil çözücü olan DES'in geleneksel çözücülere alternatif olarak kullanımın uygun olduğu ve daha iyi sonuçlar verdiği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, ultrasonic assisted extraction (UAE) process was applied to obtain phenolic compounds using the leaves of zahter (Thymbra spicata L.). Antioxidant capacities were analyzed using conventional solvents and deep eutectic solvents (DES) by optimizing the UAE method. Analysis was performed using CUPRAC, total antioxidant capacity (TAC), DPPH, ABTS, total phenolic content (TPC) and total flavonoid content (TFC) methods. Experimental designs were performed using the Box-Behnken model and analysis results were supported by ANOVA analyses and 3D surface graphic interpretations. Higher results were obtained with ethanol in antioxidant capacity analysis results. In the CUPRAC method, 5.275 mmol TR/g were obtained with DES and 6.084 mmol TR/g with ethanol. When other analysis results were examined, the results of the analyses performed with DES were higher. For ABTS, the analysis result with DES was found as 0.280 mmol TR/g, and the analysis result with ethanol was found as 0.225 mmol TR/g. In DPPH analysis, the results were calculated as 0.302 mmol TR/g for DES and 0.167 mmol TR/g for ethanol. The results obtained in TPC analysis were found as 10.062 mmol gallic acid/g-dry sample for DES and 0.731026861 mmol gallic acid/g-dry sample for ethanol. Finally, in the TFC analysis results, the analysis result of the extraction with DES was found to be 0.412 mmol quercetin/g-dry sample and the analysis result of the extraction with ethanol was found to be 0.348 mmol quercetin/g-dry sample. When the results are examined, ABTS, DPPH, TPC and TFC analysis results were found to be higher in the UAE process performed using DES. When all the findings were evaluated, it was revealed that DES, which is an environmentally friendly, low-cost and nonvolatile green solvent, is suitable for use as an alternative to traditional solvents and gives better results.