Hazine taşınmazları yönetiminin nazım imar planı değişiklikleri açısından incelenmesi, kamu zararının tespit edilmesi ve önlenmesi yaklaşımı
An analysis of the management of public real properties in terms of master development plan amendments, determination and prevention of public damage
- Tez No: 958898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULUKAVAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnsanlığın devamlı bir değişim-gelişim içerisinde olması ve zamanla yer kürenin her yanına dağılarak nüfusunun sürekli artmasıyla beraber binyıllarca araziyi kullanma şekillerinde gelişmeler ve çeşitlenmeler meydana gelmiştir. Böylelikle; toprak gibi önemli bir varlığın yönetilme gereksinimi de kaçınılmaz hale gelmiştir. Taşınmaz yönetimi, mülkiyet yönünden devlete ait taşınmazların yönetimi ve özel mülkiyete ait taşınmazlarının yönetimi olarak ayrılmaktadır.Hazine taşınmazları, halka sunulan neredeyse tüm kamusal hizmetlerin temel mekanıdır. Ayrıca konut, ticaret, turizm vb. imar niteliğine sahip Hazine taşınmazlarından edinilen gelirin ülke maliyesine olan katkısı her yıl milyonlarca lirayı aşmaktadır. Bütün bunlar düşünüldüğünde; Hazine taşınmaz varlığı, ülkede adeta can suyu niteliği kazanmaktadır. Hal böyle olunca bu varlığın yönetimi de hayati önem taşımaktadır. Bu taşınmazların yönetimi birçok kriter açısından incelenmekte olup, bu kriterlerden en önemlisi hiç kuşkusuz nazım imar planlarıdır. Nazım imar planları, Hazine taşınmazlarının geçireceği tüm iş ve işlemlerin geleceğini tayin etmektedir. Dolayısıyla Hazine taşınmazları üzerinde yapılan nazım imar planları, kamusal ihtiyaçların teminine ve ülke ekonomisine doğrudan etki etmektedir. Bununla birlikte değişen ve gelişen ihtiyaçlara binaen Hazine taşınmazları üzerinde nazım imar planı değişikliği iş/işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler, ortaya çıkan kamusal ihtiyaçlar doğrultusunda talebe bağlı olarak yapıldığı gibi belediyeler tarafından resen de yapılabilmektedir. Ancak uygulamada çok ciddi belirsizlikler ve çözümsüzlüklerle karşılaşılmaktadır. Bunun sonucu olarak da kamu zararları meydana gelmektedir. Varlığı kamu yararı ilkesine dayanan idari işlemler, mevzuata uygun tesis edildiğinde bazen kamu zararına yol açabilmektedir. Bu husus, bir kamu yararı çatışmasını doğurmaktadır. Bu tez çalışmasında mevcut mevzuatın uygulanışı, iş akış şemaları ve somut örneklerle detaylı olarak anlatılmış ve hangi noktalarda kamu zararının meydana geldiği tespit edilmiştir. Ortaya çıkarılan kamu zararlarının giderilmesi için mevcut mevzuata revize yaklaşımları getirilmiştir. Revizeyle birlikte takip edilecek iş ve işlemler ise yeniden modellenerek kamu zararının önüne geçilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Humanity has been undergoing continuous change and development, and with the spread of the population across the globe and its constant growth over the millennia, there have been developments and diversifications in the ways in which land has been used. Consequently, the necessity to oversee this critical asset has become paramount. The field of real estate management is segmented into two distinct categories: the management of real estate owned by the state and the management of real estate owned by private individuals. The Public Real Property Immovables location serves as the primary hub for the majority of public services rendered to the general public. Furthermore, the revenue generated from Public Real Property Immovables with residential, commercial, tourism, and other development characteristics contributes millions of liras to the national budget on an annual basis. In light of the aforementioned considerations, Public Real Property Immovables assets have emerged as a critical lifeline for the nation. In light of these circumstances, the effective management of this asset assumes paramount importance. The management of these properties is examined based on various criteria, and among these criteria, the most important is undoubtedly the master urban planning schemes. The formulation of urban plans is of paramount importance, as they dictate the future course of all transactions and processes involving public real property immovables. Consequently, the implementation of master urban plans on public real property immovables exerts a direct influence on the fulfilment of public needs and the national economy. Furthermore, modifications to master urban plans concerning Public Real Property Immovables are implemented in response to the evolving and changing needs of the community. These procedures are executed in accordance with emergent public needs and upon request; however, they can also be carried out ex officio by municipalities. However, in practice, there are significant uncertainties and unresolved issues. Consequently, public losses ensue. Administrative procedures grounded in the principle of public interest have the potential to result in public losses when implemented in accordance with the prevailing legislation. This issue gives rise to a conflict of public interest. In this thesis, the application of the current legislation, workflow diagrams, and concrete examples are explained in detail, and the points at which public harm occurs are identified. In light of the identified public harm, revised approaches to the current legislation have been proposed as a remedial measure. The aforementioned revisions have been implemented to remodel the procedures and processes to be followed, with the objective of preventing the public harm.