Sağlıklı beslenme planına uyan ve uymayan gebelerin anemi yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of pregnant women who comply and do not comply with a healthy nutrition plan in terms of anemia
  1. Tez No: 959129
  2. Yazar: SERAY YALMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, sağlıklı beslenme planına uyan ve uymayan gebelerin anemi yönünden değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Gebelikte yeterli ve dengeli beslenme, anne ve fetüs sağlığı açısından kritik öneme sahiptir. Anemi, gebelikte en sık karşılaşılan beslenme kaynaklı sorunlardan biridir ve yetersiz beslenme durumunda görülme riski artmaktadır. Bu bağlamda, araştırma kapsamında anemi tanısı almış 61 gebe bireyin beslenme alışkanlıkları, diyet kaliteleri ve besin öğesi alımları değerlendirilmiş; Akdeniz Diyetine Bağlılık Ölçeği (MEDAS) ile sağlıklı beslenme düzeyleri belirlenmiştir. Katılımcıların büyük çoğunluğunun (%78,7) öğün atladığı, en sık atlanan öğünlerin öğle yemeği ve ara öğünler olduğu belirlenmiştir. MEDAS puanları katılımcıların %60,6'sı beslenme açısından uyumlu, %23'ü uyumsuz ve %16,4'ü sıkı uyumlu olarak sınıflandırılmıştır. Enerji ve demir alımı ortalamaları sırasıyla 1911,42±358,22 kkal ve 12,78±4,33 mg olup, demir düzeyleri ile enerji alımı arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki tespit edilmiştir (r=0,544; p0,05).Trimester dönemlerine göre beslenme öğeleri, MEDAS puanları ve demir düzeylerinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Öte yandan, gebelik öncesi BKİ ile gebelik sürecindeki BKİ değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve güçlü bir pozitif korelasyon saptanmıştır (r = 0,893; p < 0,01). Bu sonuçlar, gebelerde yeterli ve dengeli beslenmenin desteklenmesi gerektiğini ve enerji alımının anemi üzerine etkili olabileceğini ortaya koymaktadır. Gebelere yönelik beslenme önerilerinin artırılması, anemi riskinin azaltılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate pregnant women who comply with and do not comply with a healthy nutrition plan in terms of anemia. Adequate and balanced nutrition during pregnancy is critical for maternal and fetal health. Anemia is one of the most common nutrition-related problems during pregnancy and the risk of occurrence increases in cases of inadequate nutrition. In this context, the nutritional habits, diet quality and nutrient intakes of 61 pregnant women diagnosed with anemia were evaluated within the scope of the study; healthy nutrition levels were determined with the Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS). It was determined that the majority of the participants (78.7%) skipped meals, and the most frequently skipped meals were lunch and snacks. MEDAS scores classified 60.6% of the participants as nutritionally compliant, 23% as non-compliant and 16.4% as strictly compliant. The mean energy and iron intakes were 1911.42±358.22 kkal and 12.78±4.33 mg, respectively, and a statistically significant positive relationship was found between iron levels and energy intake (r=0.544; p0.05). No significant difference was found in nutritional elements, MEDAS scores, and iron levels according to trimester periods. On the other hand, a statistically significant and strong positive correlation was found between pre-pregnancy BMI and BMI values during pregnancy (r = 0.893; p < 0.01). These results show that adequate and balanced nutrition should be supported in pregnant women and that energy intake may have an effect on anemia. Increasing nutritional recommendations for pregnant women will contribute to reducing the risk of anemia.