Perceived animacy from global and local image distortions
Bütünsel ve bölgesel düzeydeki görsel bozulmalardan algılanan canlılık
  1. Tez No: 959274
  2. Yazar: YUNUS EMRE TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAHİDE DİCLE DÖVENCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Canlılık algısı, görsel uyaranları canlı ve cansız olarak ayırt etme yeteneğidir. Bu yetenek, insanların ve hayvanların canlı varlıkları ve onların niyetlerini anlamalarını sağlar. Literatürde bütünsel şekil yapıları ve simetri veya eğrilik gibi orta düzey ölçeklerin algılanan canlılık üzerindeki etkileri oldukça kapsamlı bir şekilde çalışılmış olmasına rağmen, bölgesel görsel bozulmalar ile canlılık algısı arasındaki ilişki yeterince ele alınmamıştır. Birinci deneyde, 11 canlı-cansız nesne çiftleri arasında her biri yedi seviyeden oluşan biçim sürekliliği oluşturdum. Her şekil kısa bir süreyle (150 milisaniye, 20 tekrar) gösterildi ve katılımcılardan bunları“canlı”veya“cansız”olarak kategorize etmeleri istendi. İkinci deneyde, bölgesel görsel bozulmaların, eidolonlar aracılığıyla canlılık algısını nasıl etkilediğini araştırdım. Literatürde, düzensiz bölgesel bozulmaların zengin şeffaf katmanların oluşumunu sağlayabileceğini gösterilmiş olsa da bu bozulmaların canlılık algısı üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Katılımcılar 20 görüntünün yerel düzensizliğini bozmak ve eşdeğer görünüm sınıfları (eidolonlar) oluşturmak için çeşitli parametrelerini ayarladılar. Üç koşul için parametre ayarlamaları (uyaranın“su altında”,“camın arkasında”veya“canlı”görünmesini sağlamak için) literatürle uyumlu olarak birbirinden anlamlı şekilde farklı çıktı ve eğrilik arttıkça katılımcılar her iki parametre için de daha düşük değerler ayarladı. Son olarak, bir iki alternatifli zorunlu seçim deneyinde, katılımcılar simetrik böcek benzeri uyaranların hem orijinal hallerinde hem de dokuz eşdeğer sınıfında algılanan canlılığını değerlendirdiler. Yine, bütünsel eğrilik ve algılanan canlılık birlikte artarken, bölgesel eğrilik manipülasyonları her katılımcıda kendine özgü sonuçlar sağladı. Bu bulgular, görüntüdeki bölgesel bozulmaların zengin algısal olgular yaratabileceğini doğrulamaktadır. Aynı zamanda bütünsel ve bölgesel şekil ipuçları ile algılanan canlılık arasında ilişki olduğunu ve her ikisinin de canlıyı cansızdan ayırt etmeye katkıda bulunduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Animacy perception is the ability to discriminate between visual stimuli as animate or inanimate. The effects of global shape structure and mid-level scales, such as symmetry, and curvilinearity on perceived animacy are highly studied; however, the relationship between local image distortion and animacy perception is lacking in literature. In Experiment 1, I morphed animate-inanimate pairs and asked participants to classify morphed visual stimuli as animate or inanimate within 150 milliseconds to observe the impact of overall global shape cues on perceived animacy. Although previous literature has shown that local distortions can create an experience of transparent layers (Dövencioğlu et al., 2018), the effects of these distortions on animacy perception are unknown. In Experiment 2, I investigated how local image distortions affect animacy perception through eidolons. Participants adjusted reach-grain parameters to distort the local disarray of 20 images and create equivalent appearance classes (eidolons). Parameter adjustments for the three modes (“underwater,”“behind glass,”or“animate”) were significantly different from one another. As curvature increased, participants adjusted lower values for both parameters. In Experiment 3, a 2AFC experiment, participants judged the perceived animacy of symmetrical insect-like stimuli in their fiducial forms and nine equivalence classes. Again, the global curvature and perceived animacy increased together, and local curvature manipulations yielded idiosyncratic results. While these findings confirm that local distortions in the image can create transparent percepts, they also indicate associations between global and local shape cues and perceived animacy, suggesting that both contribute to the discrimination of animate from inanimate.