Samsun ili fındık bahçelerinde tespit edilen bazı entomofag tetrapotlar ve rafignatoid akarların belirlenmesi
Identification of some entomophagous tetrapods and rafgnatoid mites detected in hazelnut orchards in Samsun province
- Tez No: 959409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AFSAR, PROF. DR. MUSTAFA AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışma ile Samsun İli Ondokuzmayıs ilçesinde belirlenen fındık alanlarında rafignatoid akarların ( Raphignathoidea) tespitleri yapılmış ve yine bölgede daha önceden tespiti yapılmış entomofag tetrapotların literatür taraması yapılmıştır. Rafignatoid akarların tespiti için Şubat 2024 – Ocak 2025 tarihleri arasında bir yıl süreyle her ay ikişer kez olmak üzere toprak, döküntü ve yabancı ot örnekleri alınmıştır. Alınan örnekler etiketlenerek plastik torbalarla laboratuvara getirilmiştir. Örneklerde bulunan akarlar Berlese düzeneği marifetiyle ayıklanmıştır. Ayıklanan akarlar stereo mikroskop altında tespit edilerek sayımları gerçekleştirilmiştir. Örnekleme alanından Raphignathoidea üst familyasına ait toplam 227 birey elde edilmiştir. Elde edilen bireyler familyalara göre incelendiğinde; %58 Stigmaeidae, %20 Raphignathidae, %16 Cryptognathidae, %6 Caligonellidae olarak belirlenmiştir. En fazla rafignatoid akar 121 birey sayısı ile yaz aylarında bulunmuştur. Ayrıca çalışma ile ülkemizdeki rafignatoid akar faunasının ortaya çıkarılmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Yine hem rafignatoid akarların büyük bir çoğunluğunun predatöe, fitofag, simbiyont olması ve zararlılar üzerinde parazit olarak beslenmesi bu grubun ve diğer entomofag tetrapotların üzerindeki önemi artırarak biyolojik mücadele çalışmalarında kullanılmalarına katkıda bulunulacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Raphignathoid mites (Raphignathoidea) were identified in hazelnut cultivation areas located in the Ondokuzmayıs district of Samsun Province. Additionally, a literature review was conducted on previously recorded entomophagous tetrapods in the region. For the identification of Raphignathoid mites, soil, litter, and weed samples were collected twice monthly over a one-year period between February 2024 and January 2025. The collected samples were labeled and transported to the laboratory in plastic bags. Mites present in the samples were extracted using a Berlese funnel apparatus. The extracted specimens were then identified and counted under a stereomicroscope. A total of 227 individuals belonging to the superfamily Raphignathoidea were obtained from the sampling area. When examined at the family level, the distribution was determined as follows: 58% Stigmaeidae, 20% Raphignathidae, 16% Cryptognathidae, and 6% Caligonellidae. The highest number of Raphignathoid mites, with 121 individuals, was recorded during the summer months. This study also aims to contribute to the characterization of the Raphignathoid mite fauna in Turkey. Given that the majority of Raphignathoid mites exhibit predatory, phytophagous, or symbiotic feeding behaviors—and that some act as parasites on pest species—this group, along with other entomophagous tetrapods, is considered to hold significant potential for use in biological control programs.