Dönüşümcü liderliğin örgütsel güven ve örgütsel özdeşleşmeye etkisi: sivil toplum kuruluşlarında çalışan gençler üzerine bir araştırma
The effect of transformational leadership on organizational trust and organizational identification: a research on young people working in non-governmental organizations
- Tez No: 959447
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, İstanbul merkez olmak üzere Türkiye'de faaliyet gösteren muhtelif sivil toplum kuruluşlarında çalışan gençler üzerinde dönüşümcü liderliğin örgütsel güven ve örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisini belirleme amacı taşımaktadır. Dönüşümcü liderlik, sivil toplum kuruluşları için önemlidir. Çünkü insanlara ilham vermekte, onları motive etmekte, ortak bir vizyonu desteklemektedir. Yapılan çalışmalar, dönüşümcü liderliğin örgütsel güven ve örgütsel özdeşleşme için önemli bir belirleyici olduğunu göstermektedir. Dönüşümcü liderlik, şeffaflığı, desteği ve paylaşılan bir vizyonu teşvik ederek örgütsel güveni artırmaktadır. Kişisel değerleri kuruluşun hedefleriyle uyumlu hale getirerek örgütsel özdeşleşmeyi güçlendirmektedir. Sivil toplum kuruluşları, gençlerin enerjisine, yaratıcılığına ve uzun vadeli katılımına ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle, dönüşümcü liderliğin gençler üzerindeki etkisini araştırmak, onların örgüte ne kadar güvendiklerini ve kendilerini ne ölçüde o yapının parçası olarak gördüklerini anlamak açısından önemlidir. Çalışma, 18-25 yaş arasındaki 460 kişinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar kolayda örneklemi yöntemi ile belirlenmiş; veriler, anket yöntemi ile toplanmış; veri işleme ve analiz, SPSS programı ile yapılmıştır. Araştırmada, dönüşümcü liderliğin örgütsel güven ve örgütsel özdeşleşme üzerinde pozitif yönde anlamlı etkiye sahip olduğunu destekleyen sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the impact of transformational leadership on organizational trust and organizational identification among young people working in various non-governmental organizations operating in Türkiye, with a focus on İstanbul. Transformational leadership is important for non-governmental organizations because it inspires individuals, motivates them, and supports a shared vision. Studies have shown that transformational leadership is a significant determinant of organizational trust and organizational identification. By promoting transparency, support, and a common vision, transformational leadership enhances organizational trust. It also strengthens organizational identification by aligning personal values with the goals of the organization. Non-governmental organizations rely on the energy, creativity, and long-term engagement of young people. Therefore, examining the impact of transformational leadership from the perspective of young employees is essential to understand the extent to which they trust the organization and identify with it. The study was conducted with the participation of 460 people between the ages of 18-25. Participants were determined by the convenience sampling method; data were collected by the survey method; data processing and analysis were done with the SPSS program. The results supporting that transformational leadership has a positive and significant effect on organizational trust and organizational identification were obtained in the study.