Tip 2 Diyabetes mellitus tanısıyla takip edilen hastalarda Anti-GAD pozitifliği
Anti-GAD positivity in patients followed up with type 2 Diabetes mellitus diagnosis
  1. Tez No: 959535
  2. Yazar: TUĞBA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ERDOĞDU, DOÇ. DR. ERAY ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kafkas Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi İç hastalıkları poliklinik ve kliniğine daha önce Tip 2 diyabet tanısı alan ve bu tanıyla takip edilmekte olan 30 yaş üstünde 100 hasta dahil edilmiştir. Hastaların klinik ve karakteristik özellikleri, diyabet komplikasyonları, otoantikorları, biyokimyasal ve hormonal laboratuvar tetkikleri, C-Peptid düzeyleri, farmakolojik tedavi ile ilgili verileri analiz edilmiştir. Analiz sonucunda Anti-GAD düzeyi >17 IU/ml(pozitif) olan hastalar LADA; ≤17 IU/ml(negatif) olanlar ise Tip 2 diyabet olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One hundred patients over 30 years of age who were previously diagnosed with type 2 diabetes and were being followed with this diagnosis were included in the internal medicine outpatient clinic and clinic of Kafkas University Health Practice and Research Hospital. Data on the patients' clinical and characteristic features, diabetes complications, autoantibodies, biochemical and hormonal laboratory tests, C-Peptide levels, and pharmacological treatment were analyzed. Patients with anti-GAD levels >17 IU/ml (positive) were considered to have LADA, while those with anti-GAD levels ≤17 IU/ml (negative) were considered to have type 2 diabetes.