Beslenme danışmanlığı alan ve almayan bireylerin beslenme bilgi düzeyi ve sürdürülebilir beslenmeye yönelik davranışlarının karşılaştırılması
Comparison of nutritional knowledge level and sustainable nutrition behaviors of individuals who received and did not receive nutritional counseling
  1. Tez No: 959667
  2. Yazar: İREM ÖZİPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA OKUDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Nüfusun ve çevresel kirliliğin arttığı, kaynakların hızla tüketildiği günümüzde; diyetisyenler tarafından verilen beslenme danışmanlıkları ile sürdürülebilir beslenmenin yaygınlaştırılması oldukça önemlidir. Bu durumdan yola çıkılarak çalışmamızda, beslenme danışmanlığı alan ve almayan yetişkin bireylerin beslenme bilgi düzeyleri ve sürdürülebilir beslenmeye yönelik davranışlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, Ocak – Mart 2025 tarihleri arasında ve İstanbul ilinde yaşayan 18-50 yaş arasındaki 200 (100 kişi beslenme danışmanlığı alan ve 100 kişi beslenme danışmanlığı almayan olmak üzere) yetişkin birey dahil edilerek yüz yüze anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri kişisel bilgiler anket formu, Yetişkinler için Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği (YETBİD), Sürdürülebilir Beslenmeye Yönelik Davranış Ölçeği (SBYDÖ) ve 24 saatlik besin tüketim kaydı aracılığı ile toplanmıştır. Katılımcıların günlük aldıkları enerji ve besin ögesi miktarları, 2022 Türkiye Beslenme Rehberi (TÜBER) önerileri ile değerlendirilmiştir. Beslenme danışmanlığı alan ve almayan kadınların YETBİD ölçeği temel beslenme bölümü puan ortalamaları sırasıyla 57,0±7,05 ve 53,9±7,95 olarak; beslenme danışmanlığı alan ve almayan erkeklerin YETBİD ölçeği besin tercihi bölümü puan ortalamaları ise sırasıyla 39,4±2,93 ve 34,4±4,75 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where population and environmental pollution are increasing and resources are rapidly depleting, it is of great importance to promote sustainable nutrition through nutritional counseling provided by dietitians. Based on this, the aim of our study is to compare the nutritional knowledge levels and sustainable nutrition-related behaviors of adults who received and did not receive nutritional counseling. The study was conducted between January and March 2025 using a face-to-face survey method with 200 adults aged 18-50 living in Istanbul (100 who received nutritional counseling and 100 who did not). Data were collected using a personal information questionnaire, the Nutrition Knowledge Level Scale for Adults (YETBID), the Sustainable Nutrition Behavior Scale (SBYDÖ), and a 24-hour food consumption record. Participants' daily energy and nutrient intakes were assessed in accordance with the 2022 Türkiye Nutrition Guide (TÜBER) recommendations. The mean scores for the basic nutrition section of the YETBID scale were 57.0±7.05 and 53.9±7.95 for women who received and did not receive nutritional counseling, respectively; the mean scores for the food preference section of the YETBID scale were 39.4±2.93 and 34.4±4.75 for men who received and did not receive nutritional counseling, respectively.