Üniversite personelinin fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi düzeyleri ile beslenme alışkanlıklarının incelenmesi
Physical activity and quality of life levels and nutritional habits of university staff
- Tez No: 959668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ZAHİT KAHRAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KIZILCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, Muş Alparslan Üniversitesinde görev yapan personellerin fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi düzeyleri ile beslenme alışkanlıklarının incelenmesidir. Genel tarama yöntemi kullanılarak yapılan çalışmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ)”, DSÖ Yaşam Kalitesi Ölçeği“ ve ”Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırmaya Muş Alparslan Üniversitesinde görev yapan akademik, idari ve sürekli işçi kadrosunda bulunan 270 erkek 130 kadın olmak üzere toplamda 400 katılımcı gönüllü olarak katılım sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the physical activity and quality of life levels and nutritional habits of personnel working at Muş Alparslan University. The study, conducted using the relational screening method, utilized the“Personal Information Form,”the“International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), the WHO Quality of Life Scale,”and the“Attitudes Toward Healthy Nutrition Scale.”A total of 400 participants, 270 male and 130 female, from academic, administrative, and permanent staff at Muş Alparslan University, volunteered for the study.