Deneysel akut peritonit modelinde Chlorella vulgaris ekstraktının antibiyoterapi etkinliği üzerinde etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of Chlorella vulgaris extract on antibiotherapy efficacy in an experimental acute peritonitis model
  1. Tez No: 959704
  2. Yazar: YILDIRIMCAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSNÜ ÇAĞRI GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Akut peritonit, yüksek mortalite ve morbidite oranları ile seyreden, acil tedavi gerektiren ciddi bir klinik tablodur. Standart tedavi cerrahi müdahale ve antibiyotik uygulamasını içermekle birlikte, iyileşme sürecini destekleyecek ek ajanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Chlorella vulgaris, antioksidan, anti-inflamatuvar ve immünmodülatör özellikleri ile bilinen bir mikroalg olup, enfeksiyon kontrolünde potansiyel faydalar sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, deneysel akut peritonit modelinde Chlorella vulgaris ekstraktının antibiyoterapi etkinliği üzerine etkileri araştırılmıştır. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu onayı ile yürütülen deneyde, 35 adet erişkin ve sağlıklı Wistar albino sıçan kullanılmıştır. Denekler rastgele yedi gruba ayrılmıştır: Sağlıklı kontrol, peritonit kontrol, düşük doz Chlorella vulgaris, yüksek doz Chlorella vulgaris, antibiyotik, antibiyotik + düşük doz Chlorella vulgaris ve antibiyotik + yüksek doz Chlorella vulgaris. Peritonit modeli, cecal ligasyon ve ponksiyon (CLP) yöntemi ile oluşturulmuştur. Antibiyotik tedavisinde seftriakson (30 mg/kg) ve metronidazol (20 mg/kg) intramüsküler olarak uygulanmış; Chlorella vulgaris ekstraktı ise düşük ve yüksek dozlarda oral yolla verilmiştir. Deney sonunda elde edilen periton ve çekum dokuları histopatolojik olarak değerlendirilmiş, peritoneal kalınlık, inflamatuvar hücre infiltrasyonu, neovaskülarizasyon ve hiperemi düzeyleri skorlanmıştır. Peritonit kontrol grubunda belirgin doku hasarı, yoğun inflamasyon ve artmış neovaskülarizasyon gözlenmiştir. Düşük ve yüksek doz Chlorella vulgaris uygulanan gruplarda bu patolojik bulgular kısmen azalmış; antibiyotik ile kombine edildiğinde ise inflamasyon ve doku hasarında anlamlı iyileşme saptanmıştır. En belirgin düzelme, antibiyotik + yüksek doz Chlorella vulgaris grubunda görülmüştür. Sonuç olarak, Chlorella vulgaris ekstraktının akut peritonit tedavisinde inflamasyonu azaltıcı ve antibiyotik etkinliğini artırıcı potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Acute peritonitis is a severe clinical condition with high mortality and morbidity rates that requires urgent treatment. Standard therapy includes surgical intervention and antibiotic administration; however, there is a need for additional agents to support the healing process. Chlorella vulgaris is a microalga known for its antioxidant, anti-inflammatory, and immunomodulatory properties, and it is thought to provide potential benefits in infection control. In this study, the effects of Chlorella vulgaris extract on the efficacy of antibiotherapy were investigated in an experimental acute peritonitis model. The experiment, approved by the Sivas Cumhuriyet University Animal Experiments Local Ethics Committee, was conducted using 35 healthy adult Wistar albino rats. The animals were randomly divided into seven groups: healthy control, peritonitis control, low-dose Chlorella vulgaris, high-dose Chlorella vulgaris, antibiotic, antibiotic + low-dose Chlorella vulgaris, and antibiotic + high-dose Chlorella vulgaris. The peritonitis model was induced using the cecal ligation and puncture (CLP) method. Antibiotic treatment consisted of intramuscular ceftriaxone (30 mg/kg) and metronidazole (20 mg/kg), while Chlorella vulgaris extract was administered orally in low and high doses. At the end of the experiment, peritoneum and cecum tissues were histopathologically evaluated, and peritoneal thickness, inflammatory cell infiltration, neovascularization, and hyperemia were scored. In the peritonitis control group, marked tissue damage, severe inflammation, and increased neovascularization were observed. These pathological findings were partially reduced in the groups treated with low and high doses of Chlorella vulgaris, and significant improvement in inflammation and tissue damage was noted when combined with antibiotics. The most pronounced improvement was observed in the antibiotic + high-dose Chlorella vulgaris group. In conclusion, Chlorella vulgaris extract was found to have the potential to reduce inflammation and enhance the efficacy of antibiotics in the treatment of acute peritonitis.