Futbolcuların farklı dar alan oyunlarındaki fizyolojik ve kinematik değişkenlerinin incelenmesi
An investigation of the physiological and kinematic variables of football players in different small sided games
  1. Tez No: 959715
  2. Yazar: MUSTAFA FURKAN OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı 2x2, 3x3 ve 5x5 formatlarındaki dar alan oyunlarının (DAO), futbolcuların motorik performansları üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmaya, Afyonspor profesyonel futbol takımında oynayan 20 oyuncu (yaş: 20.85 ± 2.207ss, boy (cm): 179.45 ± 5.36 ss, vücut ağırlığı (kg): 72.25 ± 5.90) gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar, futbola özgü antrenmanların yanında altı hafta boyunca haftada iki gün olmak üzere %90-95 nabız aralığında, 3 set, 4 dakika oyun ve 4 dakika dinlenme şeklinde düzenlenen, 2x2, 3x3 ve 5x5 şeklinde 3 farklı DAO oynamışlardır. Sporculara DAO'ları öncesi ve sonrasında Aerobik koşu testi (YoYo-1 testi), Bacak kuvveti ölçümü, Dikey sıçrama testi, Çeviklik (T-Testi) ve Anaerobik güç (RAST) uygulanmıştır. Katılımcıların DAO'ları ve aerobik güç testi esnasındaki interval yükleri (nabız) Polar Team Pro takip sistemi kullanılarak kaydedilmiştir. Ön test ve son test değerlerinin karşılaştırılmasında ilişkili ölçümler T-Test yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin gruplara göre karşılaştırılmasında ise varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of small sided games (SSG) in 2x2, 3x3 and 5x5 formats on the motoric performance of soccer players. The study included 20 players playing in Afyonspor professional football team (age: 20.85 ± 2.207ss, height (cm): 179.45 ± 5.36 ss, body weight (kg): 72.25 ± 5.90 ss) participated voluntarily. In addition to soccer-specific training, the participants played 3 different SSGs (2x2, 3x3 and 5x5) two days a week for six weeks with a pulse rate of 90-95%, 3 sets, 4 minutes of play and 4 minutes of rest. Aerobic running test (YoYo-1 test), Leg strength measurement, Vertical jump test, Agility (T-Test) and Anaerobic power (RAST) were performed before and after the SSGs. Participants' SSGs and interval loads (pulse rate) during the aerobic power test were recorded using Polar Team Pro tracking system. Paired measures T-Test method was used to compare the pre-test and post-test values. Analysis of variance was used to compare the obtained data according to the groups.