Genç yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ve psikosomatik belirtiler arasındaki ilişkide aleksitiminin aracı rolü
The mediating role of alexithymia in the relationship between social media addiction and psychosomatic symptoms in young adults
  1. Tez No: 959834
  2. Yazar: MELİKE ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırma, genç yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ve psikosomatik belirtiler arasındaki ilişkide aleksitiminin aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada ayrıca sosyal medya bağımlılığı, psikosomatik belirtiler ve aleksitimi arasındaki ilişkiler ile bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Örneklem, İstanbul ili Sultangazi ilçesinde yaşayan 18-44 yaş aralığındaki 458 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Demografik Bilgi Formu, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, SCL-90 Ölçeğinin Psikosomatik Belirtiler Alt Boyutu ve Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Veri analizinde Pearson ve Spearman korelasyon analizleri, bootstrap yöntemi, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, sosyal medya bağımlılığı ile psikosomatik belirtiler arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Aleksitiminin bu ilişkide kısmi aracı rol oynadığı bulunmuştur. Elde edilen bulgular, genç yetişkinlerin duyguları tanıma ve ifade etme becerilerini geliştirmeye yönelik ruh sağlığı hizmetlerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the mediating role of alexithymia in the relationship between social media addiction and psychosomatic symptoms in young adults. The study also examined the relationships between social media addiction, psychosomatic symptoms and alexithymia and whether these variables differ according to demographic characteristics. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The sample consists of 458 voluntary participants between the ages of 18-44 living in Sultangazi district of Istanbul province. Demographic Information Form, Bergen Social Media Addiction Scale, Psychosomatic Symptoms Subscale of the SCL-90 Scale and Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) were used as data collection tools. Pearson and Spearman correlation analyses, bootstrap method, independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied in data analysis. According to the results of the study, a moderate, positive and significant relationship was found between social media addiction and psychosomatic symptoms. Alexithymia was found to play a partial mediating role in this relationship. The findings emphasize the importance of mental health services to improve young adults' ability to recognize and express emotions.