BtoB pazarlarında çevrim içi marka topluluklarının marka boyutlarına etkisi
The impact of online brand communities on brand dimensions in B2B markets
- Tez No: 959903
- Danışmanlar: PROF. DR. GRESİ SANJE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez kapsamında, BtoB pazarlarda çevrimiçi marka topluluklarının hangi motivasyonlarla oluştuğu, bu toplulukların marka ile kullanıcıları arasındaki ilişkilerin gelişmesi ve marka sadakatine etkileri ve uzun vadeli marka değerine katkıları incelenmektedir. Dijitalleşme ile pazarlama iletişimi etkileşim temelli, iki yönlü platformlara dönüşmüştür. Ayrıca BtoB pazarlarda, satın alma kararları çoğunlukla birden fazla aktör tarafından verilmekte ve alternatiflerin birbirine çok yakın olduğu durumlarda, marka bağlılığı, geçmiş deneyimler ve taraflar arasında kurulan ilişkilerin niteliği kararları etkileyebilmektedir. Çevrim içi marka toplulukları aracılığıyla, coğrafi sınırlardan bağımsız müşteri içgörüsü edinilebilmekte, hedef kitlenin duyarlılık alanları belirlenebilmekte ve marka algısı çok boyutlu bir çerçevede yönetilebilmektedir. Araştırmanın amacı, çevrimiçi marka topluluklarının BtoB marka iletişimine nasıl katkı sunduğunu incelemek; topluluk içindeki kullanıcı etkileşimlerinin marka değeri yönetimi, marka sadakati üzerindeki etkilerini çok boyutlu bir çerçevede değerlendirmektir. Çalışmada, literatür taraması yapılarak B2B marka iletişimi, marka toplulukları ve çevrimiçi müşteri deneyimi başta olmak üzere alanda bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalar incelenmiş ve tez konusu özelinde bir vaka çalışması karma yöntem yaklaşımı çerçevesinde analiz edilmiştir. Ele alınan çevrimiçi marka topluluğu nitel ve nicel içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiş; nitel araştırma kapsamında bir odak grup görüşmesi uygulanmış ve elde edilen bulgular içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Sonuçlar, dijital marka topluluklarının BtoB pazarlarda marka iletişimi, müşteri deneyimi ve toplam marka değeri yönetiminde önemli bir konumu olduğunu göstermektedir. Bu tür gruplar, yalnızca sosyal medya içeriği üreticileri değil; aynı zamanda markanın sahadaki algısını etkileyen, mikro-kamusal alanlar olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the motivations behind the formation of online brand communities in BtoB markets, their role in fostering relationships between brands and users, their impact on brand loyalty, and their contribution to long-term brand value. With the rise of digitalization, marketing communication has evolved into interaction-based, bidirectional platforms. In BtoB markets, purchasing decisions are often made by multiple actors, and in cases where alternatives are highly similar, brand commitment, past experiences, and the nature of relationships between parties may significantly influence decision-making processes.Through online brand communities, companies can gain customer insights independent of geographical boundaries and manage brand perception within a multidimensional framework. The aim of this study is to investigate how online brand communities contribute to BtoB brand communication and to evaluate the impact of user interactions within these communities on brand value management and brand loyalty from a multidimensional perspective. A comprehensive literature review was conducted, focusing on BtoB brand communication, brand communities, and online customer experience. Existing studies in these domains were analyzed, and a case study was carried out using a mixed-methods approach specific to the thesis topic. The case was assessed through both qualitative and quantitative content analysis methods. Also a focus group interview was conducted and the findings were evaluated through content analysis.The results indicate that digital brand communities hold a significant position in brand communication, customer experience, and total brand value management in BtoB markets. These groups should be regarded not only as producers of social media content but also as micro-public spheres that influence the brand's perception in the field.