Afazi ve arkadaşlık ilişkileri: İletişim dinamikleri ve arkadaşlık ilişkilerindeki değişimler üzerine nitel bir çalışma
Aphasia and friendship relations: A qualitative study on communication dynamics and changes in friendship relationships
- Tez No: 960082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, afazili bireyin arkadaşının perspektifinden afazi ve arkadaşlık ilişkilerini; iletişim dinamiklerini ve arkadaşlık ilişkilerindeki değişimleri incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, afazili bireylerin arkadaşlarının bakış açısından afazi nedeniyle değişen iletişim dinamiklerini, arkadaşlık ilişkilerine yönelik deneyimlerini ve algılarını derinlemesine incelemektir. Nitel araştırma yöntemi temel alınarak yürütülen bu çalışmada, fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Bu araştırma 13 afazili bireyin arkadaşına araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgiler formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yapılmıştır. Görüşmeler yüzyüze veya çevrimiçi kanallar aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler, MaxQDA Analytics PRO 2024 yazılımına aktarılmış ve analiz süreci bu yazılım üzerinden gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinin ardından, ''Geçmiş Tanışıklık Durumu ve Bilgileri'', ''Afazi Öncesi İlişki ve İletişim Durumu'', ''Afazi Sonrası Yaşanan Değişiklikler'' ve ''Afazili Bireyler ile Arkadaşlık'' temaları olmak üzere dört ana temaya ulaşılmıştır. Katılımcıların arkadaşları ile tanışma anlarının çeşitlilik gösterdiği ve tanışıklık sürelerinin 3 yıl ile 50 yıl arasında değişiklik gösterdiği görülmüştür. Afazi öncesinde katılımcıların arkadaşları ile sık ve düzenli olarak bir araya geldiklerini bu görüşmelerin genellikle yüz yüze gerçekleştiğini belirtilmiştir. Afazi sonrası dönemde bazı katılımcılar, görüşme sıklığında bir değişiklik yaşanmadığını ve konuşma içeriklerinin benzer şekilde devam ettiğini belirtmiş; buna karşın iletişimde belirgin değişiklikler yaşandığını ifade eden katılımcılar da olmuştur. Katılımcılar iletişim dinamiklerinde değişiklikler olduğunu ifade etmiştir. Katılımcılar arkadaşları ile ilişkilerinde zaman zaman zorlandıklarını vurgulamış ve afazili bireyler ile etkili iletişim kurmabilmek adına çeşitli yardımlarda bulunduklarını ve bu yardımlarda da çeşitli zorluklar yaşadıkları gözlenmektedir. Afazili bireylerin arkadaşlarının bakış açısını ortaya koyan bu çalışma terapi sürecinde arkadaşların dahil edilmesinin iletişimde yaşanan güçlükleri aşmaya ve afazili bireyin yaşam kalitesini ve sosyal katılımını arttırmak için önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study examines aphasia and friendship relationships, communication dynamics, and changes in friendship relationships from the perspective of the friend of an individual with aphasia. The main aim of the research is to deeply explore the experiences and perceptions of friends of individuals with aphasia regarding the communication dynamics altered by aphasia and their friendship relationships. Based on a qualitative research method, the phenomenological design was used in this study. The research was conducted with 13 friends of individuals with aphasia using a demographic information form and a semi-structured interview form prepared by the researcher. The interviews were conducted face-to-face or through online platforms. The data were transferred to the MaxQDA Analytics PRO 2024 software, and the analysis process was carried out through this software. Following the analysis of the data, four main themes were identified:“Past Acquaintance and Background Information,”“Pre-Aphasia Relationship and Communication Status,”“Post-Aphasia Changes,”and“Friendship with Individuals with Aphasia.”It was observed that the moments of acquaintance between participants and their friends varied, and the duration of acquaintance ranged between 3 and 50 years. Before aphasia, participants stated that they met frequently and regularly with their friends, and these meetings generally took place face-to-face. In the post-aphasia period, some participants reported no change in the frequency of meetings and that the content of conversations continued similarly; however, other participants expressed that noticeable changes occurred in communication. Participants indicated that there were changes in communication dynamics. They emphasized that they sometimes struggled in their relationships with their friends and that they made various efforts to establish effective communication with individuals with aphasia, but also faced challenges in doing so. This study, which reveals the perspective of friends of individuals with aphasia, highlights the importance of including friends in the therapy process to overcome communication difficulties and to improve the quality of life and social participation of individuals with aphasia.