Mini mental test ile demans taraması ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Dementia screening with mini mental test and investigation of related factors
  1. Tez No: 960488
  2. Yazar: YÜCEL GÜRGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Ülkemizde demans prevalansı konusunda yapılan çalışmaların yetersiz olduğu görülmektedir. Bu yüzden önemli bir kısım hasta grubun tanı almadığı düşünülebilir. Bu çalışmada birinci basamak sağlık kuruluşlarında takip edilen 50 yaş ve üzeri bireylerde demans riskinin ve ilişkili faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Kesitsel tasarımdaki bu çalışmaya 01.02.2024-01.12.2024 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran ve Aydıncık Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 50 yaş ve üzeri toplam 419 birey dahil edilmiştir. Görüşülen gönüllü hastalardan bilgilendirilmiş onam formu alınmıştır. Sosyodemografik özellikler, kronik hastalıklar ve ilişkili faktörleri içeren bilgi formu, yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. İlkokul ve üzeri eğitim düzeyine sahip bireyler için Standardize Mini Mental Test (SMMT), ilkokulu tamamlamamış bireyler için ise eğitimsizler için modifiye edilen Mini Mental Durum Değerlendirme Testi (SMMT-E) kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmamıza dahil edilen katılımcıların 239'u (%57,0) erkek, 180'i (%43,0) kadındı. Katılımcıların yaş ortalaması 64,5±9,5 idi. Çalışmaya alınan 419 kişinin %18,1'inde (76 kişi) demans riski tespit edilmiştir. Demans riski tespit edilen katılımcıların %14,5'i 50-59 yaş, %40,8'i 60-69 yaş, %44,7'si 70 yaş ve üzerindeydi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dementia Screening with Mini Mental Test and Investigation of Related Factors It is seen that the studies on the prevalence of dementia in our country are insufficient. Therefore, it can be considered that a significant portion of the patient group is not diagnosed. This study aimed to investigate the risk of dementia and associated factors in individuals aged 50 and over who were followed up in primary health care institutions. A total of 419 individuals aged 50 and over who applied to the Mersin University Faculty of Medicine Family Medicine Polyclinic and registered at the Aydıncık Family Health Center between 01.02.2024 and 01.12.2024 were included in this cross-sectional study. Informed consent forms were obtained from the volunteer patients. The information form, which included questions about sociodemographic characteristics, chronic diseases, and related factors, was administered via face-to-face interviews. The Standardized Mini Mental State Test (SMMT) was used for individuals with primary school education or higher, while the Mini Mental State Assessment Test for the Uneducated (SMMT-E) was applied to those who had not completed primary school. The data obtained as a result of the research were analyzed with the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 package program. Of the participants included in our study, 239 (57.0%) were male and 180 (43.0%) were female. The mean age of the participants was 64.5±9.5. Dementia risk was detected in 18.1% (76 people) of the 419 people included in the study. Of the participants detected at risk of dementia, 14.5% were 50-59 years of age, 40.8% were 60-69 years of age, and 44.7% were 70 years of age and older.