Ayak bileği-kol basınç indeksi ölçümü sonuçlarının gün içi ve farklı zaman noktalarında dalgalanma düzeyinin araştırılması
Investigaion of repeatibility of ankle brachial index by measurements in different time points in the same individuals
- Tez No: 311703
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
GİRİŞ: Ayak Bileği-Kol Basınç İndeksi (AKBİ) periferik arter hastalığı tanısında kullanılmaktadır. Oral glukoz tolerans testi, koşu bandı egzersiz testi, arteryel kan basıncı ölçümü, spirometri gibi testlerin tekrar edildiğinde aynı veya yakın sonuçların elde edilemediği bilinmektedir. Aynı şekilde AKBİ ölçümü için de benzer bir durumun olup olmadığı çalışılmamıştır. Bu çalışmada bir bireyde aynı gün ve farklı zamanlarda aynı ekip, donanım ve cihaz kullanarak ölçülen AKBİ sonuçlarının ne kadar değişkenlik gösterdiği incelenmiştir.METOD: Çalışmaya 18 yaşından büyük 161 olgu dahil edildi. Tek AKBİ ölçümünün yapıldığı gün (ölçüm-1)'den 1-4 hafta sonrasında aynı gün sabah (ölçüm-2) ve öğleden sonra (ölçüm-3) olmak üzere toplam üç kez aynı gözlemci tarafından el Doppler ultrasonografi cihazı ile ölçüldü. Dalgalanma kriteri ?0.15'lik değişim olarak alındı (63).SONUÇLAR: Ölçüm 1'de ortalaması 1.14±0.14, ölçüm 2'de 1.13±0.14, ölçüm 3'te 1.12±0.14 bulundu. Ölçüm 1 ile ölçüm 2 arasında 10 (%6.2), ölçüm 1 ile ölçüm 3 arasında 15 (%9.3), ölçüm 2 ile ölçüm 3 arasında 12 (%7.5) katılımcıda AKBİ değeri ?0.15 farklılık gösterdi. AKBİ tekrar edilebilirlik grup içi kolerasyon katsıyıları tekli ölçümler için 0.808 ortalama ölçümler için 0.927 idi.TARTIŞMA: Bu çalışmada AKBİ ölçümünün tekrar edilebilirliği yüksek bulunmuş olsa da %12'ye varan sayıda olguda ölçümler arasında, aynı gün veya bir hafta ve sonrasında, 0.15'ten daha fazla dalgalanma vardı. Ölçümün tekrar edilebilirliği yüksek bulunmuş olsa da bu durum özelikle santral normal kilolular ile orta ve yüksek kardiyovasküler hastalık riskine sahip bireylerde dikkate alınmalı, klinik şüphe fazlaysa ölçüm mutlaka bir süre sonra tekrar edilmelidir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Ankle-Brachial Pressure Index (ABI) has been a non-invasive diagnostic test to detect peripheral arterial disease. Repeated oral glucose tolerance test, treadmill exercise testings, blood pressure measurements or spirometry can display alternations as diagnostic tools. It is not known whether a similar limitation is valid for ABI measurement. In this study, variability of ABI measured by the same observer in an individual on the same day and on different times were examined.METHODS: 161 patients older than 18 years were included in the study. A single morning ABI, (measurement-1), a second morning ABİ after 1-4 weeks (measurement-2) and a third in the afternoon on the same day (measurement-3) were obtained with handeld Doppler device. The criterion for a significant alteration in ABI value was taken as ? 0.15 (63).RESULTS: The mean values of measurement 1, measurement 2 and measurement 3 were 1.14 ± 0.14, 1.13 ± 0.14, 1.12 ± 0.14, respectively. ABİ was found to change more than ?0.15 in 10 individuals between measurement 1 and 3, and in 12 individuals between measurement 2 and 3. The intra-group correlation coefficients of reproducibility of ABI were 0,808 for single measurements and 0,927 for the average measurements.DISCUSSION: Although reprodubicility of ABİ measurement was found satisfactory in the present study, upto %12 of participants displayed more than 0.15 alternations between measurements, either on the same more than a week later.KEY WORDS: peripheral arterial disease, ankle-brachial pressure index measurement, reproducibility, alteration.