Web 2.0 destekli STEM uygulamalarının ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, teknolojiye yönelik tutumlarına ve görüşlerine etkisi
The effect of Web 2.0 supported stem applications on middle school 8th grade students' academic achievement, attitudes towards technology and their opinions
- Tez No: 960543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BENLİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, Web 2.0 destekli STEM uygulamalarının ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, teknolojiye yönelik tutumlarına ve uygulamaya ilişkin öğrenci görüşlerine etkisini incelemektir. Araştırmada açıklayıcı ardışık karma desen kullanılmış ve hem nicel hem de nitel veriler toplanmıştır. Nicel veriler; başarı testi ve teknolojiye yönelik tutum ölçeği aracılığıyla, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Çalışma grubunu, deney grubunda 17 ve kontrol grubunda 16 öğrenci olmak üzere toplam 33 öğrenci oluşturmaktadır. Nicel veriler SPSS 27.0 programı kullanılarak analiz edilmiş; nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of Web 2.0-supported STEM applications on 8th-grade middle school students' academic achievement, their attitudes toward technology, and their views regarding the implementation process. An explanatory sequential mixed methods design was employed, and both quantitative and qualitative data were collected. Quantitative data were obtained through an achievement test and a technology attitude scale, while qualitative data were gathered using a semi-structured interview form. The study group consisted of a total of 33 students, including 17 in the experimental group and 16 in the control group. Quantitative data were analyzed using SPSS 27.0, and independent samples t-tests were conducted. Qualitative data were analyzed using content analysis.