Web 2.0 destekli ölçme-değerlendirmeye yönelik öğretmen adaylarına verilen eğitimin değerlendirilmesi
Assessment of the education provided to teacher candidates for web 2.0 supported assessment and evaluation
- Tez No: 633398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı web 2.0 destekli ölçme-değerlendirmeye yönelik olarak fen bilgisi, sosyal bilgiler ve matematik öğretmen adaylarına verilen eğitimin değerlendirilmesidir. Araştırmanın örneklemini 13 farklı üniversiteden çalışmaya katılan fen bilgisi, sosyal bilgiler ve matematik öğretmenliği bölümü 3 ve 4. sınıflarında öğrenim gören 30 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Öğretmen adaylarının ölçme-değerlendirme konusunda görüşlerinin alınması için yarı yapılandırılmış mülakat formu, öğretmen adaylarının geliştirdiği ölçme-değerlendirme materyallerini değerlendirmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan“ölçme-değerlendirme materyali değerlendirme ölçeği”,“anketler”,“gözlem formları”ve“mülakatlar”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen nitel veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular tablo ve grafiklerle sunulmuştur. Çalışma sonucunda fen bilgisi, sosyal bilgiler ve matematik öğretmen adaylarının web 2.0 araçlarını kullanarak ölçme-değerlendirme materyali hazırlama konusunda yeterli düzeyde olmadıkları bu noktada bu ve benzer eğitimlerin çoğaltılması ve öğretmen yetiştiren kurumlarda eğitim-öğretim süreçlerine teknolojik yeniliklerin eklenmesinde pekiştirici olacak derslerin eklenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca öğretmen adaylarının web 2.0 araçlarını kullandıktan sonra ölçme-değerlendirme aracı tercihlerinin değiştiği, yeni yaklaşımları benimsemekte istekli ve yeniliklere açık oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the content of the“web 2.0 supported assessment and evaluation”education that is given to the teachers of science, social studies and mathematics. The sample of the research consists of 30 pre-service teachers from 13 different universities studying in the final year of the science, social studies and mathematics teaching department. Semi-structured interview form is used to get the opinions of pre-service teachers.“assessment-evaluation material evaluation scale”,“surveys”,“observation forms”and“interviews”developed by teacher candidates were used as a means to collect data. Qualitative data obtained from the study were subjected to content analysis. The findings are presented with tables and graphics. As a result of the study, it was concluded that science, social studies and mathematics teacher candidates are not at a sufficient level to prepare measurement-evaluation materials using web 2.0 tools and, it is necessary to increase the number of such lessons and add more lessons that will reinforce such training and technological innovations to the education-training processes in teacher training institutions. In addition, it was concluded that pre-service teachers' preferences of measurement-assessment tools changed after using web 2.0 tools, they were willing to adopt new approaches and were open to innovations.