Adölesanlarda obezite prevalansının belirlenmesi ve risk faktörlrinin araştırılması
Determination of obesity prevalence in adolescents and investigation of risk factors
  1. Tez No: 960559
  2. Yazar: SİBEL HATİCE ÖZÜMÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFERET ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Obezite prevalansını ve risk faktörlerini tanımlamak amacıyla planladığımız araştırmamıza 10-15 yaş grubu 767 erkek, 712 kız olmak üzere toplam 1479 öğrenci dahil edildi. Öğrencilere sosyodemografik özelliklerini, beslenme alışkanlıklarını, TV izleme ve bilgisayar kullanım alışkanlıklarını, fiziksel aktivite alışkanlıklarını sorgulayan anket uygulanarak, boy ve vücut ağırlık ölçümleri alındı. Risk faktörleri açısından obez olan ve olmayan grup karşılaştırıldı. Araştırmamızda 85. persentilin üzeri hafif şişman (overweight) %14.9 oranında ve 95. persentilin üzeri obez %5.3 oranında olmak üzere toplam olarak obezite prevalansı %20.2 bulundu. Sosyoekonomik düzeyi düşük olan grupta obezite sıklığı erkeklerde %7.6, kızlarda %15.1 iken, sosyoekonomik düzeyi yüksek olan grupta erkeklerde % 35.5, kızlarda % 24.8 olmak üzere yüksek sosyoekonomik düzey grubundan belirgin olarak yüksek saptandı. Araştırmaya katılan öğrencilerde günlük TV izleme süresi 2.86 ± 1 saat, günlük TV izleme ve bilgisayar kullanma toplam süresi 3.74 ± 1.58 saat olarak bulundu. Obez öğrencilerde TV izleme ve bilgisayar kullanma toplam süresi obez olmayan gruptan anlamlı şekilde yüksekti. Bu süre 5 saatin üzerinde olduğu zaman obezite riski 3 kat artıyordu. TV izleme ve neden olduğu tüketim paterni sorgulandığında, öğrencilerin % 80.7'si TV izlerken çeşitli yiyecek maddeleri tüketiyordu. Obez olan grupta ailede obez birey varlığı % 55.9 iken, obez olmayan grupta % 37.7 idi. Sonuç istatistiksel olarak anlamlı düzeyde, obez grupta ailede obez birey varlığı yüksek bulundu Obezitenin önlenmesi halk sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Yaşamın değişik evrelerinde, ortaya çıkabilecek olan obeziteden korunabilmek için aile ve çocuklara beslenme eğitimi verilmeli, topluma çocukken spor yapma alışkanlığının yolları ve bunların kitle iletişim araçları ile duyurulması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
A total of 1,479 students, 767 boys and 712 girls, aged 10-15, were included in our study to determine the prevalence of obesity and its risk factors. A questionnaire was administered to the students, questioning their sociodemographic characteristics, eating habits, TV viewing and computer use habits, and physical activity habits, and height and body weight measurements were taken. Obese and non-obese groups were compared in terms of risk factors. In our study, the overall obesity prevalence was found to be 20.2%, with 14.9% overweight (overweight) above the 85th percentile and 5.3% overweight (overweight) above the 95th percentile. In the low socioeconomic group, the prevalence of obesity was 7.6% in boys and 15.1% in girls, while in the high socioeconomic group, it was significantly higher than in the high socioeconomic group, with 35.5% in boys and 24.8% in girls. Among the students participating in the study, daily TV viewing time was 2.86 ± 1 hour, and the total daily TV viewing and computer use time was 3.74 ± 1.58 hours. The total time spent watching TV and using computers was significantly higher in obese students than in the non-obese group. When this time was exceeded by 5 hours, the risk of obesity increased threefold. When questioned about TV viewing and the resulting consumption patterns, 80.7% of the students consumed various food items while watching TV. The prevalence of an obese family member was 55.9% in the obese group, compared to 37.7% in the non-obese group. The result was statistically significant, with a higher prevalence of an obese family member in the obese group. Preventing obesity is of paramount importance for public health. To protect against obesity, which may occur at different stages of life, families and children should be provided with nutrition education, and the public should be informed about childhood exercise habits and their use through mass media.