Ortaokul fen bilimleri ders kitaplarında yer alan soruların ölçme ve değerlendirme bakımından soru yazma ilkelerine uygunluğunun incelenmesi
Examining the compliance of questions in middle school science textbooks with question writing principles in terms of measurement and evaluation
- Tez No: 960561
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA YÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul fen bilimleri ders kitaplarında ünite sonlarında yer alan değerlendirme sorularının, ölçme değerlendirme açısından soru yazma ilkelerine uygunluğu ile soruların ve ilgili kazanımların yenilenmiş Bloom taksonomisine göre seviyelerinin uyumunu incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın doküman kaynağını, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında ortaokul fen bilimleri ders kitaplarında yer alan ünite sonu değerlendirme soruları oluşturmaktadır. Çalışmadaki veriler analiz edilirken; ünite sonu değerlendirme soruları doğru-yanlış, boşluk doldurma, eşleştirme, çoktan seçmeli, kısa cevaplı, uzun cevaplı ve tanıyıcı dallanmış ağaç soru türleri altında gruplandırılmıştır. Araştırmacı tarafından soru yazma ilkelerine uygunluğu incelemek üzere her bir soru türü için kontrol listeleri oluşturulmuştur. Kontrol listesi hakkında ölçme değerlendirme alanında uzman iki öğretim üyesinden ve bir fen bilimleri dersi öğretmeninden uzman görüşü alınmıştır. Sorular farklı soru tipleri için belirlenmiş ilkeleri içeren kontrol listesi yardımıyla 'evet' ve 'hayır' şeklinde ilkelere uygunluk bakımından kodlanmıştır. Kitapta yer alan soruların her bir soru türüne göre soru yazma ilkelerine uygunluğunu belirlemek üzere yüzde ve frekans değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca 6 ve 7.sınıf ders kazanımları yenilenmiş Bloom taksonomisinin basamaklarına göre kodlanarak kazanım seviyesiyle aynı olan sorular, kazanım seviyesinin üstünde olan sorular ve kazanım seviyesinin altında kalan sorular için frekans ve yüzde değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre boşluk doldurma, kısa cevaplı, uzun cevaplı, tanılayıcı dallanmış ağaç tiplerinde genel olarak soru yazma ilkelerine uygun soruların yer aldığı ancak çoktan seçmeli, eşleştirme ve doğru-yanlış tipindeki sorularda soru yazma ilkelerine uygun olmayan durumların olduğu gözlemlenmiştir. Yenilenmiş Bloom taksonomisine göre inceleme yapıldığında ise genel olarak doğru-yanlış, boşluk doldurma, kısa cevaplı, uzun cevaplı, eşleştirme ve çoktan seçmeli türündeki soruların kazanım seviyesinin altında kaldığı veya aynı seviyede olduğu; bazı çoktan seçmeli, uzun cevaplı ve kısa cevaplı türlerindeki soruların ise kazanım seviyesinin üstünde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the questions at the end of the units in middle school science textbooks in terms of assessment and evaluation and their compliance with the principles of question writing according to the Revised Bloom's Taxonomy. Document analysis method, one of the qualitative research methods, was used in the study. The documents of the study consisted of unit evaluation questions in middle school science textbooks in the 2023-2024 academic year. While analyzing the data in the study; unit assessment questions were grouped under the headings of true-false, fill-in-the-blank, matching, multiple-choice, short-answer, long-answer and recognition branched tree question types. The researcher created checklists to examine compliance with the principles of question writing. Expert opinion about the checklist was obtained from one science teacher and two faculty members who are experts in measurement and evaluation. The questions were coded as 'yes' and 'no' in terms of compliance with the principles with the help of the checklist containing the principles determined for different question types. Percentage and frequency values were calculated to determine the compliance of the questions in the textbook with the principles of question writing according to each question type. In addition, the 6th and 7th grade course outcomes were coded according to the revised Bloom's taxonomy, and frequency and percentage values were calculated for questions that were the same as the outcome level, questions that were above the outcome level and questions that were below the outcome level. According to the results obtained, it was observed that there were questions in the fill-in-the-blank, short-answer, long-answer, diagnostic branched tree types that generally conformed to the principles of question writing, but there were situations that did not conform to the principles of question writing in multiple-choice, matching and true-false type questions. When examined according to the Revised Bloom's Taxonomy, it was concluded that in general, true-false, fill-in-the-blank, short-answer, long-answer, matching and multiple choice questions were below the outcome level or same outcome level, while some multiple-choice, long answer, short answer questions were above the outcome level.