Ermeniler; techir ve soykırım iddiaları
Armenians; deportation and claims of genocide
  1. Tez No: 96068
  2. Yazar: MUSTAFA KUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET 19. Yüzyıl başlarından itibaren Osmanlı Devleti'nin zayıflamasıyla kendini gösteren Ermeni sorunu, büyük Avrupa devletlerinin de desteğiyle sürekli çözülmesi gereken bir problem gibi gündemde tutulmuştur. 1877-1 878 Osmanlı-Rus Savaşı neticesi imzalanan Berlin Antlaşması, Rusya ve bütün Avrupalı devletlerin zaman içerisinde Osmanlı Devleti'yle ilgili her olaya, her girişime müdahale fırsatını verdi ve Osmanlı Devleti'ni Avrupa topraklarından silme stratejilerini başlattı. Yine bu Antlaşmayla, Osmanlı împaratorluğu'nun, Ermenilerin bulundukları yerlerde yapması öngörülen reformları izleme ve talep etme yoluyla İmparatorluğun iç işlerine topluca müdahale hakkının Avrupalı devletlere tanınması, tarihte“ Ermeni sorunu ”adı altmda toplanan hareket ve faaliyetler bütününü ortaya çıkardı. Birinci Dünya Savaşı'na kadar devam eden bu sistem Osmanlı împaratorluğu'nun yıkılmasında büyük bir etken olmuştur. Savaş sırasında Ermeni komitelerinin ve savaş bölgelerindeki Ermenilerin devlet aleyhine tutum ve davranışları üzerine Osmanlı Hükümeti savaş bölgelerindeki Ermenilerin tehciri, Ermenilerin bu bölgelerden başka bölgelere nakledilmeleri sorunuyla karşı karşıya kalmıştır. Hükümetin aldığı kararla, devlet aleyhinde faaliyet gösteren Ermeni komite liderleri tutuklanmış, zararlı cemiyet merkezleri kapatılmıştır. İşte Ermenilerin günümüze kadar“ soykırım”diye bahsettikleri olayların başlangıcı, bu önlemlerin alınmaya başlandığı 24 Nisan 1915 tarihidir. Bu çalışmayla, değişik evrelerde Ermenilerin Osmanlı İmparatorluğu'ndaki durumu, Ermeni sorunu ve Ermeni tehcirini ortaya koyarak Ermeni soykırım iddialarına açıklık getirilmeye çalışılmıştır. iv TEC OTmEKÖĞRCTÎM KURUL*
Özet (Çeviri)
SUMMARY Armenian question, that comes into sight Ottoman-Russian War between 1 877 - 1878, kept up- to date as a problem to be solved by reinforcement of the great European countries. Berlin Treaty, to be signed at the end of the war, gave chance of intervention of Russia and European countries to all events and entrepre. And erasing strategy of Ottoman State from Europe land has been started. To be given intervention right of internal affairs of Ottoman Empire to European countries, has revealed whole of actions and activities which have been gathered under the name of Armenian question. The system, which has been going on untill the First World War, became a big factor for Ottoman imperial to be destroyed. As a result of behavior of Armenian commities and Armenians in the war region against the state, Ottoman Government faced to face Armenians displacement from war region to the other places. Leaders of Armenian commities against the state, were arrested and harmfull union centers closed. Here is the date, April 24th, 1915, which is the beginning of events happening and the precautions were covered, Armenians mention as“genocide ”. In this study, we tryed to clarify assertions of Armenian genocide by exhibiting Armenians position in Ottoman imperial at different periods and Armenian qouestion, Armenians deportation.