İhracatın finansmanında factoring uygulamalar
- Tez No: 96069
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DURER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
vıı ÖZET Vadeli satış yapan firmaların bu satışlardan doğan alacaklarının factor adı verilen finansal kuruluşlar tarafindan satın alınması olarak tanımlanan factoring, bu kuruluşlar tarafından verilen alacak takip, tahsilat, muhasebe ve ön ödeme şeklindeki finansman hizmetlerini de kapsamaktadır. 19. yy.'da özellikle tekstil sektöründe uygulanmaya başlayan factoring, Avrupa'da son elli yıl içinde yaygın bir uygulama alam bulmuştur. Özellikle bilgi-işlem teknolojilerinin iş hayatında kullanılmaya başlanmasıyla hızla yaygınlaşan factoring, çok farklı sektörlerde kullanılabilen modern bir finansal teknik haline gelmiştir. Türkiye'de 80'li yılların sonlarına doğru öncelikle ihracat işlemlerinde uygulanmaya başlanan factoring, daha sonraları yurt içi işlemlerde de yaygınlaşmaya başlamıştır. Factoring'in ihracatta sunduğu avantajların daha iyi anlatılıp tamtılmasıyla Türkiye'nin ihracatına önemli katkılar sağlayacağı şüphesizdir.
Özet (Çeviri)
vııı SUMMARY The firms that have forward sales, from these sales arising credits are called Factor. Factoring has defined as to buy those credits by financial companies. The services are including to follow -up credits, receiving money (Revenue), accounting, and pre-payments. Factoring had been practised specially on textile sector at 19th century. At last fifty years factoring found itself wide application area in Europe. Specially, when IT technologies started to use in business, factoring has been spreaded fastly, and it become a modern financial technique that can be used at different sectors. Factoring have been practising firstly on exporting in Turkey at the end of 80's, than it has spreaded to domestic sales. İt is certain that the factoring will add important value to Turkish export, by offering to export vital advantages when it is better explained and introduced.