Yüksek hidrostatik basınç, mikrodalga ve termosonikasyon işlemleriyle fermente içeceklerde pastörizasyona alternatif optimum proses geliştirilmesi
Development of alternative process to pasteurization in fermented beverages using high hydrostatic pressure, microwave and thermosonication treatments
  1. Tez No: 960861
  2. Yazar: EYLÜL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ARICI, PROF. DR. HAMİ ALPAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu çalışmada, yenilikçi işleme yöntemlerinin (yüksek hidrostatik basınç (YHB), mikrodalga (MD) ve termosonikasyon (TS)) fermente içeceklerin, özellikle şalgam ve hardaliyenin mikrobiyolojik ve fizikokimyasal özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Amaç, bu yöntemleri mikrobiyal güvenlik, renk parametreleri, biyoaktif bileşik stabilitesi ve diğer fizikokimyasal özellikler (pH, toplam çözünür katı madde, titrasyon asitliği ve indirgen şeker miktarı) açısından geleneksel termal pastörizasyonla karşılaştırmak ve her teknik için optimum işleme koşullarını belirlemektir. Mikrobiyolojik sonuçlar değerlendirildiğinde, tüm işlemlerin toplam mezofilik aerobik canlı, laktik asit bakterisi ve maya-küf sayımları üzerinde etkili inaktivasyon seviyeleri elde edilmiştir (p5 log azalma elde ederken, TS ve MD numune matrise bağlı olarak ~3–4 log azalma ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of non-thermal processing methods—high hydrostatic pressure (HHP), microwave (MW), and thermosonication (TS)—on the microbiological and physicochemical properties of two fermented beverages, shalgam and hardaliye. The aim was to compare these technologies with conventional thermal pasteurization in terms of microbial safety, color parameters, bioactive compound stability, and other physicochemical characteristics (pH, total soluble solids, titratable acidity, and reducing sugar content), while also determining optimal processing conditions for each technique. Microbiological analysis revealed significant inactivation (p5 log reductions in both beverages, whereas TS and MW resulted in ~3–4 log reductions, depending on the matrix.