Bazı yeni fosfazen bileşiklerinin antimikrobiyal aktivitesi ve DNA üzerine etkileri
Antimicrobial activities and DNA effects of some newly synthesized phosphazene compounds
- Tez No: 960862
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Microbiology, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Enfeksiyon hastalıkları ve kanser, günümüzde insan sağlığını tehdit eden başlıca küresel sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Patojen mikroorganizmalar tarafından tetiklenen enfeksiyonlar, uygun tedavi sağlanamadığı takdirde ölümcül komplikasyonlara yol açabilmektedir. Antibiyotiklerin yaygın kullanımı, dirençli mikroorganizma suşlarının ortaya çıkmasına neden olmuş; bu durum, enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde yeni antimikrobiyal ajanlara olan ihtiyacı artırmıştır. Benzer şekilde, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapötik ajanlar; saç dökülmesi, bulantı, sağlıklı hücrelerin hasarı ve tedaviye karşı direnç gelişimi gibi ciddi yan etkiler doğurabilmektedir. Bu bağlamda hem antimikrobiyal hem de antikanser potansiyeli taşıyan yeni bileşiklerin geliştirilmesi önem kazanmıştır. Bu çalışmada, inorganik bileşiklerin önemli bir sınıfını oluşturan fosfazen türevleri (1a, 1b, 2a, 2b, 5a ve 5b) sentezlenmiş ve antimikrobiyal aktiviteleri değerlendirilmiştir. Seçilen patojen bakteri ve maya suşlarına karşı söz konusu bileşiklerin Minimal İnhibitör Konsantrasyon (MİK), Minimal Bakterisidal Konsantrasyon (MBK) ve Minimal Fungisidal Konsantrasyon (MFK) değerleri mikrodilüsyon yöntemiyle belirlenmiştir. Elde edilen MİK değerlerinin 78,1 μM ile >1250 μM arasında, MBK/MFK değerlerinin ise 312,5 μM ile >1250 μM arasında değiştiği tespit edilmiştir. Ayrıca, bu bileşiklerin DNA ile olası etkileşimlerini incelemek amacıyla agaroz jel elektroforez yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, bazı fosfazen türevlerinin DNA'nın A/A ve G/G bölgelerine kısmen bağlandığını ve bu etkileşimlerin restriksiyon endonükleaz aktivitesini inhibe edebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Infectious diseases and cancer are among the major global health problems that currently threaten human health. Infections triggered by pathogenic microorganisms can lead to fatal complications if not treated appropriately. The widespread use of antibiotics has led to the emergence of resistant microbial strains, thereby increasing the need for the development of novel antimicrobial agents. Similarly, chemotherapeutic agents used in cancer treatment are associated with serious side effects, including hair loss, nausea, damage to healthy cells, and the development of clinical resistance. In this context, the development of new compounds with both antimicrobial and anticancer potential has gained importance. In this study, phosphazene derivatives (1a, 1b, 2a, 2b, 5a, and 5b), which constitute an important class of inorganic compounds, were synthesized and their antimicrobial activities were evaluated. The Minimum Inhibitory Concentration (MIC), Minimum Bactericidal Concentration (MBC), and Minimum Fungicidal Concentration (MFC) values of the synthesized compounds against selected pathogenic bacterial and yeast strains were determined using the microdilution method. The MIC values were found to range between 78.1 μM and >1250 μM, while the MBC and MFC values ranged between 312.5 μM and >1250 μM. Additionally, the potential interactions between the compounds and DNA were investigated using agarose gel electrophoresis. The findings revealed that some phosphazene derivatives partially bind to the A/A and G/G regions of DNA and may inhibit the activity of restriction endonucleases as a result of this interaction.