Ergenlerde sigara kullanımı üzerine anne- baba tutumu ve sosyal destek algısının etkisi
The effect of parental attitudes and perception of social support on cigarette use in adolescents
  1. Tez No: 960895
  2. Yazar: HATİCE DANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELEN ÖZAKAR AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sigara kullanımı gibi bağımlılık yapıcı madde kullanımları genellikle ergenlik dönemine denk gelmekte ve ergenin hayatını birçok yönden olumsuz etkilemektedir. Anne baba tutumu ve ergenin algılamış olduğu sosyal destek kaynakları, ergenin istenmeyen zararlı alışkanlıklar edinmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada sigara kullanan ve kullanmayan ergenlerin anne-baba tutumları ile algıladıkları sosyal destek düzeylerini karşılaştırmak ve bu iki değişkenin ergenin sigara kullanım davranışı üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel tipte yürütülmüş olup, 18.04.2024–08.06.2024 tarihleri arasında Çorum merkezde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet liselerinde gerçekleştirilmiştir (N=14,756). Çalışmaya, belirlenen örneklem kriterlerini karşılayan ve ebeveyn izni alınarak katılım sağlayan 640 öğrenci dâhil edilmiştir. Veri toplama sürecinde“Öğrenci Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Anne-Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ)”ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”kullanılmıştır. Bulgular, SPSS Statistics V26 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Tanımlayıcı veriler; frekans, yüzde, minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma şeklinde sunulmuş; verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir. İki grup arasındaki farklılıklar bağımsız örneklemler t testi veya Mann Whitney U testi ile incelenmiş; kategorik değişkenler için Pearson ki-kare ve Fisher exact testleri uygulanmıştır. Değişkenler arası ilişkiler ise Spearman korelasyon katsayısı ile analiz edilmiştir. Katılımcı olarak 640 ergenin yer aldığı bu çalışmada %53,44'ünü erkekler oluşturmakta ve bu erkek öğrencilerin de %66,9'u (n=119) sigara kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Addictive substance use, such as smoking, usually occurs during adolescence and negatively affects the adolescent's life in many ways. Parental attitudes and social support sources perceived by the adolescent play an important role in the adolescent's acquisition of unwanted and harmful habits. The aim of this study was to compare the parental attitudes and perceived social support levels of adolescents who smoke and do not smoke and to examine the effects of these two variables on adolescents' smoking behavior. The study was conducted as a descriptive and comparative study and was conducted in state high schools affiliated to the National Education Directorate in the center of Çorum between 18.04.2024 and 08.06.2024 (N=14,756). 640 students who met the specified sampling criteria and participated with parental consent were included in the study. In the data collection process,“Student Information Form”,“Parent Attitude Scale (ABTÖ)”and“Multidimensional Perceived Social Support Scale (ÇBASDÖ)”were used. The findings were analyzed using the SPSS Statistics V26 program. Descriptive data were presented as frequency, percentage, minimum, maximum, mean and standard deviation; the Shapiro-Wilk test was used to assess whether the data showed normal distribution. Differences between the two groups were examined using the independent samples t test or the Mann Whitney U test; Pearson chi-square and Fisher exact tests were used for categorical variables. Relationships between variables were analyzed using the Spearman correlation coefficient. In this study, in which 640 adolescents participated, 53.44% were male and 66.9% (n=119) of these male students smoked.