From tin roofs to community roots: Housing quality and place-making in Hay Al Tanak, Tripoli
Teneke çatılardan topluluk köklerine: Trablus Hay Al Tanak Mahallesi'nde konut kalitesi ve yer kurma pratikleri
- Tez No: 960943
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ÜNSAL GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Lübnan İç Savaşı ve Suriyeli mülteci akınının neden olduğu hızlı kentleşme ve yerinden edilme, Lübnan'ın Trablusşam kentinde gayri resmi yerleşimlerin ortaya çıkmasına neden olmuş; bu alanlardan biri olan Hay al Tanak (Teneke Bölgesi), yoksulluk ve dışlanmanın sembolü haline gelmiştir. Başlangıçta Trablusşam'dan gelen ailelerin yaşadığı bir mahalle olan bölge, zamanla yetersiz konut koşulları, temel altyapı eksikliği ve teneke çatılı yapılarla karakterize edilen enformel bir yerleşime dönüşmüştür. Bu tez, yer oluşturma pratikleri ve konut koşullarını iyileştirmeye odaklanarak, Hay al Tanak sakinlerinin acil ve uzun vadeli ihtiyaçlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tezin temel sorunsalı şöyle ifade edilebilir: Hay al Tanak'ta gecekondu iyileştirme ve yer oluşturma çabalarını aynı anda sağlamak ve güçlendirmek için hangi mikro ölçekli müdahaleler uygulanabilir? Çalışma, gelecekteki müdahalelere rehberlik edebilecek kapsamlı bir çerçeve geliştirmek için kentsel gelişim teorileri, yerel hükümet politikaları ve topluluk odaklı yer oluşturma girişimleriyle ilgilenmektedir. Araştırma yöntemi olarak Orta Doğu ve Afrika'daki benzer projelerin vaka analizleri, sakinlerle yapılan anlatı görüşmeleri ve STK'lar ve hükümet yetkilileriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler in dahil olduğu nitel bir yaklaşım benimsenmiştir. Tez, nihayetinde, marjinal topluluklarda sürdürülebilir kentsel kalkınmanın daha geniş bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmayı, Lübnan'daki Hay al Tanak ve benzeri enformel yerleşim yerlerindeki sakinlerin hayatlarını iyileştirmek için bir yol haritası sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid urbanization and displacement caused by the Lebanese Civil War and the influx of Syrian refugees have given rise to informal settlements in Tripoli, Lebanon. One such area, Hay al Tanak (the Area of the Tins), has become a symbol of poverty and marginalization. Initially, a neighborhood housing families from Tripoli, it transformed over time into an informal settlement characterized by inadequate housing conditions, lack of basic infrastructure, and tin-roofed structures. This thesis seeks to explore the immediate and long-term needs of Hay al Tanak's residents, with a particular focus on improving their housing conditions through placemaking. What specific micro-scale interventions can be implemented to simultaneously improve and strengthen slum upgrading and placemaking efforts in Hay al Tanak? The study engages with urban development theories, local government policies, and community-driven placemaking initiatives to develop a comprehensive framework that can guide future interventions. In the methodology, the study employs a qualitative approach, including narrative interviews with residents and semi-structured interviews with NGOs, and government officials as well as case studies of comparable projects in the Global South. Ultimately, the thesis aspires to contribute to a broader understanding of sustainable urban development in marginalized communities, providing a roadmap for improving the lives of residents in Hay al Tanak and similar informal settlements across Lebanon.