Ahmed Paşa Divanı'nda çok anlamlılık
Polysemy in Ahmed Pasha's Divan
- Tez No: 960978
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE DİLEK BATİSLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Divan şiiri, edebi sanatlar, söz varlığı ve hayaller açısından oldukça zengindir. Şiirlerde kullanılan kelimeler birden çok anlama sahip olabilmektedir. Şairler şiirlerinde çok anlamlı kelimelerden yararlanarak tevriye/iham, iham-ı tenasüp, iham-ı tezat, kinaye gibi edebi sanatlar yoluyla bazı kelime veya ifadeleri birden fazla anlama gelecek şekilde kullanıp şiirlerine anlam derinliği katmışlardır. Kelimeleri birden fazla anlamda kullanarak şiirlerini anlamca zenginleştirmiş ve yoruma açık hâle getirmişlerdir. Bir kelimenin sahip olduğu anlamlar, diğer kelimelerle ilişki içinde kullanıldığı gibi kelimenin birden fazla anlamına işaret edecek şekilde kullanılarak da şiirlerde yer bulmuştur. Böylece divan şiirinde âdeta yeni bir gelenek doğmuştur. Şairlerin şiirlerinde çok anlamlı sözcüklere yer vermesi alışılagelmiş bir duruma dönüşmüştür. Bu çalışmaya konu olan Ahmed Paşa Divanı'nda da çok anlamlılık yoğun bir şekilde yer almış ve anlam bakımından oldukça zengin şiirler meydana gelmiştir. Çalışmada Ahmed Paşa Divanı çok anlamlılık bakımından incelenmiştir. Divanda belirlenen çok anlamlı kelimeler aracılığıyla divan şiirinin anlam derinliği, çok katmanlı yapısı gösterilmeye çalışılmıştır. Ahmed Paşa Divanı'nda çok anlamlılığın ne şekilde ve ne ölçüde kullanıldığını belirlemek amacıyla hazırlanan bu tezde anlam katmanları ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Tespit edilen çok anlamlı kelimelerin bulunduğu beyitler sayısal veriler, tablolar ve şekiller halinde sunularak durum istatiksel olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Divan poetry is very rich in terms of literary arts, vocabulary and imagery. The words used in poems can also have more than one meaning. Poets also benefited from these words with multiple meanings in their poems and added depth of meaning to their poems by using some words or expressions with more than one meaning through literary arts such as tevriye/iham, iham-ı tenasüp, iham-ı contrast, allusion. By using words with more than one meaning, they enriched their poems with meaning and made them open to interpretation. The meanings of a word have found a place in poems, whether it is used in relationship with other words or used to indicate more than one meaning of the word. Thus, a new tradition was born in divan poetry and it became common for poets to include polysemous words in their poems. In Ahmed Paşa's Divan, which is the subject of this study, polysemy was heavily involved and poems that were very rich in meaning were created. In the study, Ahmed Paşa Divan was examined in terms of polysemy. The depth of meaning and multi-layered structure of divan poetry has been tried to be shown through the polysemous words determined in the divan. In this thesis, written to determine how and to what extent polysemy was used in the Ahmed Paşa Divan, the layers of meaning were examined under separate headings. The couplets containing the identified polysemous words were presented as numerical data, tables and figures, and the situation was revealed statistically.