The investigation of the effects of attentional focus strategies on pain, disability, posture, quality of life and depression in patients with myofascial pain syndrome
Miyofasiyal ağrı sendromu olan hastalarda dikkat odağı stratejilerinin ağrı, engellilik, postür, yaşam kalitesi ve depresyon üzerindeki etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 961206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TUĞÇE ÇİL SERTÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın amacı, boyun ve üst sırt Miyofasyal Ağrı Sendromu (MAS) olan hastalarda farklı dikkat odağı stratejilerinin —iç odak, dış odak ve dikkat odağı olmayan—ağrı, basınç ağrı eşiği, engellilik, postür, yaşam kalitesi ve depresyon üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu çalışma Şubat 2024 ile Mart 2025 tarihleri arasında İstanbul Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi'nde gerçekleştirildi. 18-65 yaş arası toplam 36 katılımcı gönüllü olarak çalışmaya alındı. Hekim tarafından boyun ve üst sırt bölgesinde MAS tanısı doğrulanmış, ve Sayısal Ağrı Derecelendirme Ölçeği'ne göre 3 veya daha yüksek şiddette ve 3 aydan uzun süreli ağrı yaşayan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar rastgele üç gruba ayrıldı: Dış Odak Grubu (DOG), İç Odak Grubu (İOG) ve Kontrol Grubu (KG). Tüm gruplar aynı egzersiz programını izledi, yalnızca dikkati içsel, dışsal veya hiç talimat verilmeyen alanlara yönlendiren sözel talimatlar farklılık gösterdi. Egzersiz programı, altı hafta boyunca haftada iki kez (toplam 12 seans) güçlendirme ve germe egzersizlerini içeriyordu. Her seans aynı ortamda ve aynı fizyoterapist ile yaklaşık 45 dakika sürdü. Ağrı şiddeti, Sayısal Ağrı Derecelendirme Ölçeği kullanılarak değerlendirildi ve basınç ağrı eşiği dijital bir algometre ile ölçüldü. Engellilik, Boyun Engellilik İndeksi kullanılarak değerlendirildi, postür değerlendirmesi New York Postür Derecelendirme Ölçeği kullanılarak yapıldı, yaşam kalitesi SF-12 anketi ile ölçüldü ve depresyon seviyeleri Beck Depresyon Envanteri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the effects of different attentional focus strategies—internal, external, and no attentional focus—on pain, pressure pain threshold (PPT), disability, posture, quality of life (QOL), and depression in patients with neck and upper back Myofascial Pain Syndrome (MPS). This study was conducted at Istanbul Kadıköy Florence Nightingale Hospital between February 2024 and March 2025. A total of 36 participants aged between 18-65 were included voluntarily. Patients with a physician-confirmed diagnosis of MPS in the neck and upper back, who have experienced pain lasting over 3 months with an intensity rating of 3 or higher on the Numeric Pain Rating Scale (NPRS), were included. Participants were randomly divided into three groups: External Focus Group (EFG), Internal Focus Group (IFG), and Control Group (CG). All groups followed the same exercise program, differing only in verbal instructions that directed attention to the internal, external, or no instructions.The exercise program included strengthening and stretching exercises during six weeks, twice a week (12 sessions total). Each session lasted approximately 45 minutes in the same environment and with the same physiotherapist. Pain intensity was assessed using the Numeric Pain Rating Scale (NPRS), and PPT was measured with a digital algometer. Disability was assessed using the Neck Disability Index (NDI), postural assessment was conducted using the New York Posture Rating Chart (NYPRC), QOL was measured with the SF-12 questionnaire, and depression levels were evaluated using the Beck Depression Inventory (BDI).