Ortaokul öğrencilerinde dijital bağımlılık ile akran zorbalığı ve anne baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between digital addiction and peer bullying and parental attitudes in secondary school students
  1. Tez No: 961241
  2. Yazar: SUAT KURTARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA KİYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinde dijital bağımlılık ile akran zorbalığı ve anne baba tutumları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Ek olarak öğrencilerin dijital bağımlılıkları demografik değişkenlere göre incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi Muş ili Hasköy ilçesindeki uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen 5, 6, 7 ve 8. sınıfta eğitim gören 241 kız ve 277 erkek olmak üzere toplam 518 öğrenci olarak belirlenmiştir. Araştırma nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modelindedir. Verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi, Bağımsız Gruplar t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre dijital bağımlılık ile akran zorbalığı arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu sonucu elde edilmiştir. Ayrıca dijital bağımlılık ile anne baba tutumları alt boyutlarından kabul ilgi ve psikolojik özerklik arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki bulunmuş olup denetleme alt boyutunda ise negatif yönde orta düzeyde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Bağımsız değişkenlerin birlikte dijital bağımlılık toplam varyansının %42'sini açıkladığı sonucu elde edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre dijital bağımlılık düzeyleri yaş, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyine göre gruplar arasında farklılaşmaktadır. Cinsiyet ve sınıf düzeylerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between digital addiction and peer bullying and parental attitudes in secondary school students was investigated. In addition, students' digital addiction was analysed according to demographic variables. The sample of the study was determined as a total of 518 students, 241 girls and 277 boys, studying in the 5th, 6th, 7th and 8th grades, determined by convenient sampling method in Hasköy district of Muş province. The research is in the relational survey model, one of the quantitative research models. Pearson Product Moment Correlation Coefficient, Multiple Linear Regression Analysis, Independent Groups t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used to analyse the data. According to the freedom of the research, it was concluded that there is a positive and moderately significant relationship between digital relationships and peer bullying. In addition, there is a negative and low-level significant relationship between digital relationships and parental attitudes sub-dimensions such as acceptance, care and psychological autonomy, and if they are sub-determined, there is a positive and moderately significant relationship between them. It was concluded that the independent variables together explain 42% of the total variance of digital addiction. According to the freedom of the research, the level of digital interaction differs between the groups according to age, mother's education level and father's education level. It does not differ significantly according to gender and class level.