Ergenlerde kimlik algısı aile tutumları ve sosyal destek arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between perception of identity, parenting styles and social support in adolescents
  1. Tez No: 961313
  2. Yazar: PINAR CIRCIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ergen kimlik arayışında, çocukluk çağında ailesinin, ilerleyen yıllarda ise etkileşimde bulunduğu bütün insanların tutum ve yaklaşımlarının etkisi altındadır. Bu süreçte aile tutumları da önemli rol oynar. Ergenin ailesinin yanı sıra arkadaşları, üyesi olduğu diğer gruplar arası ilişkiler, kuşaklar arası çatışma ve okul ergenin sosyal gelişimini etkiler. Dolayısıyla bu sosyal destek unsurları ergenlerin kimlik algıları üzerinde etkili olabilir. Bu bağlamda, ergenlerin kimlik kazanımında etkili olabileceği düşünülen anne baba tutumları ve sosyal destek kavramlarının derinlemesine incelenerek anlaşılması, bu konuda önleyici çalışmalar yapılması noktasında önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı ergenlerin algıladıkları aile tutumları ve sosyal desteğin, kimlik algılarını yordayıp yordamadığının belirlenmesidir. Yapılan bu çalışma ile ergenlerin olumlu kimlik gelişimlerinde etkili olan aile tutumlarının ve sosyal desteğin önemi ortaya konulacak olup koruyucu önleyici tedbirler alınması noktasında gelecek çalışmalar için yol gösterici olacağı düşünülmektedir. Bu çalışma, ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklem grubu uygun örneklem yolu ile belirlenmiş olup örneklem grubu Konya ili Meram ilçesinde liselerde öğrenim gören 349 ergenden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri kimlik algısı ölçeği, anne baba tutum ölçeği ve çocuk ergen sosyal destek ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS-20 paket programı aracılığıyla değişkenler arası ilişkilerin saptanmasında çoklu doğrusal regresyon analizi ve Pearson Momentler Çarpımı korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Bu kapsamda yapılan analizler sonucunda ergenlerin olumlu kimlik algılarının cinsiyete göre farklılaşmadığı, olumsuz kimlik algısının ise cinsiyete göre farklılaştığı ve kızların olumsuz kimlik algılarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bir diğer demografik değişken olan yaşa göre ergenlerin hem olumlu kimlik algılarında hem de olumsuz kimlik algılarında anlamlı düzeyde fark olmadığı belirlenmiştir. Bir diğer demografik değişken olan sınıf değişkenine göre olumlu kimlik algısında fark yokken olumsuz kimlik algısında 9 ve 12. Sınıflar arasında fark olduğu saptanmıştır. Bir diğer demografik değişken olan akademik başarı değişkenine göre olumlu ve olumsuz kimlik algısında fark olduğu bulunmuştur. Son olarak demografik değişkenlerden sosyoekonomik düzey değişkenine göre olumsuz kimlik algısında orta sosyoekonomik düzeye sahip olan ergenlerle ile yüksek sosyoekonomik düzeye sahip ergenler arasında anlamlı fark olduğu belirlenmiştir. Ergenlerin algıladıkları aile tutumlarının alt boyutlarından kabul/ilginin olumlu kimlik algılarını yordamadığı, ancak olumsuz kimlik algılarını negatif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Ergenlerin algıladıkları aile tutumlarının alt boyutlarından psikolojik özerkliğin olumlu kimlik algılarını pozitif yönde, olumsuz kimlik algılarını negatif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Ayrıca ergenlerin algıladıkları sosyal destek düzeylerinin olumlu kimlik algılarını pozitif yönde, olumsuz kimlik algılarını negatif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış, araştırmacı ve uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the search for identity, adolescents are influenced by parental attitudes and approaches during childhood and by the attitudes and behaviours of all the people they interact with in later years. In this process, parental attitudes also play an important role. In addition to parents, friends, relationships with other groups they belong to, intergenerational conflicts and school all influence adolescents' social development. These social support factors may have an influence on adolescents' identity perception. In this context, a thorough examination and understanding of parental attitudes and the concept of social support which are considered to have an influence on adolescents' identity development are important for conducting preventive works in this area. The purpose of the current study is to determine whether adolescents' perceived parental attitudes and social support predict their identity perception. This study aims to highlight the importance of parental attitudes and social support that influence positive identity development in adolescents and it is expected to serve as a guide for future studies in taking preventive and protective measures. The study employed the relational survey model. The study group was determined using a convenience sampling method and consists of 349 adolescents attending high schools in Konya province.. The data of the study were collected using the Identity Perception Scale, the Parental Attitude Scale and the Child and Adolescent Social Support Scale. In the analysis of the collected data, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient and multiple linear regression analysis were run in the SPSS-20 program package to determine the relationships between the variables. As a result of the analyses conducted in this context, it was determined that the positive identity perceptions of adolescents did not differ according to gender, while the negative identity perceptions differed according to gender and that the negative identity perceptions of girls were higher. It was determined that there was no significant difference in both the positive and negative identity perceptions of adolescents according to another demographic variable. According to another demographic variable, grade level, no significant difference was found in positive identity perceptions, whereas a significant difference was identified in negative identity perceptions between the 9th and 12th graders. According to the other demographic variable, academic achievement, significant differences were found in both positive and negative identity perceptions. Finally, according to the demographic variable of socio-economic status, a significant difference was found in negative identity perceptions between the adolescents with middle socio-economic status and those with high socio-economic status.. It was found that the acceptance/involvement sub-dimension of adolescents' perceived parental attitudes did not predict their positive identity perceptions but significantly and negatively predicted their negative identity perceptions. In addition, it was found that the adolescents' perceived levels of social support significantly and positively predicted their positive identity perceptions, while significantly and negatively predicting their negative identity perceptions. The obtained findings were discussed in the light of the literature and recommendations were made for researchers and practitioners.