Üniversite öğrencilerinde duygusal zekanın ruh sağlığına etkisinde bilişsel esneklik ve otantikliğin aracı rolü
The mediating role of cognitive flexibility and authenticity in the effect of emotional intelligence on mental health in university students
- Tez No: 961324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA SEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde duygusal zekânın ruh sağlığı üzerindeki etkisinde bilişsel esneklik ve otantikliğin seri aracı rolünü incelemektir. Nicel araştırma yöntemine dayalı ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen çalışmanın örneklemini, yaş ortalaması 21.86±2.89 olan 368 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Katılımcıların %84.8'i kadın, %15.2'si erkektir. Veriler, çevrimiçi veri toplama aracı ile toplanmış; araştırma sürecinde etik ilkelere ve gizlilik kurallarına uygun hareket edilmiştir. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgiler Formu, Duygusal Zekâ Ölçeği Kısa Formu, Otantiklik Ölçeği, Bilişsel Esneklik Ölçeği ve Pozitif Ruh Sağlığı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Pearson korelasyon analizi ve SPSS PROCESS Makro 4.2 (Model 6) ile aracılık analizleri gerçekleştirilmiştir. Bootstrap yöntemiyle 5.000 örneklem ve %95 güven aralığı kullanılmıştır. Araştırma verilerinin normal dağılım gösterdiği ve yeterli güvenirlikte olduğu bulunmuştur. Araştırmada duygusal zekâ, otantiklik, bilişsel esneklik ve ruh sağlığı arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki elde edilmiştir. Araştırma bulguları, duygusal zekânın otantiklik üzerinde, otantikliğin bilişsel esneklik üzerinde ve bilişsel esnekliğin ruh sağlığı üzerinde pozitif yönde anlamlı etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, duygusal zekânın ruh sağlığı üzerindeki doğrudan etkisi anlamlı bulunmuş, bununla birlikte otantiklik ve bilişsel esnekliğin bu ilişkide anlamlı birer seri aracı rol oynadığı saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar, üniversite öğrencilerinin ruh sağlığının geliştirilmesinde duygusal zekâ, otantiklik ve bilişsel esneklik gibi bireysel özelliklerin önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the serial mediating role of cognitive flexibility and authenticity in the effect of emotional intelligence on mental health in university students. The study, which was conducted using a quantitative research method based on a correlational survey model, included a sample of 368 university students with an average age of 21.86±2.89. Eighty-four point eight percent of the participants were female, and 15.2% were male. The data was collected using an online data collection tool; ethical principles and privacy rules were followed throughout the research process. Ethical committee approval and permission to use the scales were obtained from Necmettin Erbakan University prior to the study. The Personal Information Form, Emotional Intelligence Scale Short Form, Authenticity Scale, Cognitive Flexibility Scale, and Positive Mental Health Scale were used as data collection tools. In addition to descriptive statistics, Pearson correlation analysis and mediation analyses were performed using SPSS PROCESS Macro 4.2 (Model 6) for data analysis. The bootstrap method was used with 5,000 samples and a 95% confidence interval. The research data was found to be normally distributed and sufficiently reliable. The study found a positive and significant relationship between emotional intelligence, authenticity, cognitive flexibility, and mental health. The research findings revealed that emotional intelligence has a positive and significant effect on authenticity, authenticity has a positive and significant effect on cognitive flexibility, and cognitive flexibility has a positive and significant effect on mental health. Additionally, the direct effect of emotional intelligence on mental health was found to be significant, and it was determined that authenticity and cognitive flexibility play a significant serial mediating role in this relationship. The results highlight the importance of individual characteristics such as emotional intelligence, authenticity, and cognitive flexibility in improving the mental health of university students.