Preoperatif Beta Blokör Kullanan Hastaların 'Beating Heart' Yöntemi ile Yapılan Koroner Revaskülarizasyon Operasyonlarında, Pankronium+Vekuronium kombinasyonu ile Pankronium Kullanımının, Elektrokardiyografik, Hemodinamik ve Biyokimyasal Olarak Karşılaştırılması
Hemodynamic and Biochemical Comparison of the Use of Pancuronium and Vecuronium in Coronary Revascularization Operations Performed with the Beating Heart Method in Patients Using Preoperative Beta Blockers
  1. Tez No: 961367
  2. Yazar: HALİDE OĞUŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN TUNCER KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışkan kalpte koroner bypass operasyonu sırasında hareketli kalp üzerinde koroner arterlere güvenilir bir anastomozun yapılabilmesı için cerrahi işlemi kolaylaştıracak, mevcut miyokardiyal iskemiyi arttırmayacak, organ perfüzyonunu koruyacak intraoperatif uygun medikasyon önemlidir. Genel anestezik, kas gevşetici ve hastanın kullandığı beta blokörler gibi diğer ilaçlar kardiyovasküler sistemi etkilerler. Anestezi sırasında yüksek doz opiod kullanılacaksa hemodinamiyi etkileyecek kadar ciddi bradikardi yaratmayacak, bir nöromüsküler i̇laç kullanılmalıdır. Bu çalışmada, intraopetatif dönemde kas gevşetici olarak vekuronyum veya pankuronyum kullanılan hastaların atan kalpte yapılan bypass (Beating Heart) ameliyatlarında kalp hızını azaltarak koroner arter anastomozunu kolaylaştırmak amacıyla iv metoprolol uygulamasının, hemodinami ve kardiyak enzimler üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 23 hasta dahil edildi. Anjiografik olarak ileri sol ventrikül disonksiyonu, kontrolsüz veya insüline bağımlı diyabeti, ciddi kronik akciğer hastalığı, periferik damar hastalığı bulunan kalp atım hızı 60 atım/dak altında olan, 1. dereceden fazla kalp bloğu olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Tüm hastalarda kalp hızı (HR), periferik oksijen satürasyonu (sPO 2 ), invaziv sistolik ve diyastolik arter basıncı (sırasıyla SAB, DAB) monitörize edildi. Santral venöz basınç (CVP), termodilüsyon kateteri takılarak pulmoner arter basıncı (PAB) monitörize edildi. Kardiyak output cihazı (Gould Cardiac Output Computer) ile kardiyak output (CO), kardiak indeks (CI), atım volümü (SV), sol ventrikül atım volümü indeksi (LVSWI), sağ ventrikül atım volümü indeksi (RVSWİ), pulmoner vasküler rezistans (PVR), sistemik vasküler rezistans (SVR) intraoperatif ve postoperatif erken dönemde izlendi. Atan kalpte anastomoz öncesi 2 mg lık dozlar şeklinde iv metoprolol kalp atım hızı 60-70, sistolik kan basıncı 80-100 mm Hg, düzeyince olacak şekilde uygulandı. Bu çalışmada iki grup arasında SKB, DKB, CI, SVİ, LVSWİ, RVSWİ, SVR, PVR ler arasında aynı dönemlerde anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Her iki grupta iv metoprolol ile anastomoz başlangıcında HR, sistolik ve diyastolik kan basıncı, CI azaldı.
Özet (Çeviri)
In order to perform a reliable anastomosis to the coronary arteries on beating heart bypass surgery on a hard-working heart, appropriate intraoperative medication that will facilitate the surgical procedure, not increase the existing myocardial ischemia, and maintain organ perfusion is important. Other medications such as general anesthetics, muscle relaxants, and beta blockers used by the patient affect the cardiovascular system. If high doses of opioids are to be used during anesthesia, a neuromuscular drug that will not cause serious bradycardia that will affect hemodynamics should be used. This study aimed to examine the effects of iv metoprolol administration on hemodynamics and cardiac enzymes in order to facilitate coronary artery anastomosis by reducing the heart rate in beating heart bypass surgeries in patients using vecuronium or pancuronium as muscle relaxants in the intraoperative period. 23 patients were included in this study. Patients with angiographically advanced left ventricular dysfunction, uncontrolled or insulin-dependent diabetes, severe chronic lung disease, peripheral vascular disease, heart rate below 60 beats/min, and more than 1st degree heart block were not included in the study. Heart rate (HR), peripheral oxygen saturation (sPO2), invasive systolic and diastolic arterial pressure (SAP, DAP, respectively) were monitored in all patients. Central venous pressure (CVP) and pulmonary artery pressure (PAP) were monitored by inserting a thermodilution catheter. With the cardiac output device (Gould Cardiac Output Computer), cardiac output (CO), cardiac index (CI), stroke volume (SV), left ventricular stroke volume index (LVSWI), right ventricular stroke volume index (RVSWI), pulmonary vascular resistance (PVR), systemic vascular resistance (SVR) were monitored intraoperatively and in the early postoperative period. Before anastomosis, iv metoprolol was administered in 2 mg doses to the beating heart, keeping the heart rate at 60-70 and the systolic blood pressure at 80-100 mm Hg. In this study, there was no significant difference between the two groups in SBP, DBP, CI, LVI, LVSWI, RVSVI, SVR, PVR in the same periods (p>0.05). HR, systolic and diastolic blood pressure, and CI decreased at the beginning of anastomosis with iv metoprolol in both groups.