Kronik bel ağrısında manuel terapi ve aurikular vagus sinir stimülasyonunun karşılaştırması: Bir çapraz geçişli çalışma
Comparison of manual therapy and auricular vagus nerve stimulation in chronic low back pain: A crossover study
  1. Tez No: 961439
  2. Yazar: SAJJAD SHADIAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kronik bel ağrısı (KBA), dünya genelinde özürlülüğün başlıca nedenlerinden biridir ve hem bireysel yaşam kalitesini hem de sağlık sistemleri üzerindeki yükü artırmaktadır. KBA tedavisinde manuel terapi uzun süredir etkinliği gösterilmiş bir yöntemken, son yıllarda auriküler vagus sinir stimülasyonu (aVNS) gibi invaziv olmayan nöromodülasyon temelli yaklaşımlar da önem kazanmaktadır. aVNS, vagus siniri yoluyla parasempatik sistemi aktive ederek otonom sinir dengesi ve kronik ağrı modülasyonu üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır. Bu randomize çapraz geçişli çalışmada, 56 gönüllü yetişkin (ortalama yaş 42,4±12,4; %64 kadın) ardışık şekilde manuel terapi ve aVNS müdahalelerini almıştır. Her tedavi üç hafta sürmüş, değerlendirmeler tedavi öncesi (T0), ilk tedavi sonu (T1) ve ikinci tedavi sonu (T2) olmak üzere üç zaman noktasında yapılmıştır. Değerlendirilen parametreler arasında ağrı (VAS), özürlülük (ODI), denge (Modifiye Yıldız Denge Testi ve Flamingo Testi), propriosepsiyon, esneklik (Parmak-Uçları Zemin Mesafesi, Modifiye Schober testi, lomber fleksiyon/ekstansiyon), kas enduransı, basınç ağrı eşiği ve kalp atım hızı değişkenliği (HRV: RMSSD, SDNN, LF, HF) yer almaktadır. Her iki müdahale de bu parametrelerde anlamlı iyileşmeler sağlamıştır (p0.05). Bulgular, aVNS'nin manuel terapi kadar etkili bir alternatif ya da tamamlayıcı yöntem olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic low back pain (CLBP) is a leading cause of disability worldwide, significantly impacting both individual quality of life and healthcare systems. While manual therapy has long been established as an effective intervention for CLBP, non-invasive neuromodulation-based approaches such as auricular vagus nerve stimulation (aVNS) have recently gained clinical relevance. aVNS aims to modulate parasympathetic activity through the vagus nerve, thereby improving autonomic balance and contributing to chronic pain modulation. In this randomized crossover study, 56 adult volunteers (mean age 42.4±12.4; 64% female) received both manual therapy and aVNS interventions in sequential order. Each treatment lasted for three weeks, with assessments conducted at three time points: before treatment (T0), after the first treatment phase (T1), and after the second treatment phase (T2). The evaluated parameters included pain (Visual Analog Scale – VAS), disability (Oswestry Disability Index – ODI), balance (Modified Star Excursion Balance Test and Flamingo Test), proprioception, flexibility (Finger-to-Floor Distance, Modified Schober Test, lumbar flexion and extension angles), muscle endurance (abdominal flexor and lumbar extensor tests), pressure pain threshold (via dolorimeter), and autonomic nervous system function (heart rate variability – HRV: RMSSD, SDNN, LF, HF). Both interventions resulted in significant improvements across these measures (p0.05). These findings suggest that aVNS is as effective as manual therapy and may serve as an alternative or complementary approach in the multidisciplinary management of CLBP.