Uzaktan eğitimle hizmet içi eğitim alan çalışanların uzaktan eğitime yönelik görüşlerinin incelenmesi: Sakarya Üniversitesi örneği
Employees receiving in-service training through distance education examining their views on distance education: The case of Sakarya University
  1. Tez No: 961649
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA DEMİR KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Uzaktan eğitim, teknolojik gelişmelerin etkisiyle eğitimde esneklik, erişilebilirlik ve bireyselleştirilmiş öğrenme olanakları sunan alternatif bir model olarak öne çıkmaktadır. Son yıllarda özellikle yükseköğretim kurumlarında yaygınlık kazanan bu modelin, çalışanlar tarafından nasıl algılandığı konusu önem kazanmıştır. Araştırmanın amacı, bir devlet üniversitesinde görev yapan akademik, idari ve sürekli işçi statüsündeki personelin uzaktan eğitime yönelik görüşlerini belirlemek ve bu görüşlerin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırma nicel desenle yürütülmüş olup veriler, Yıldırım ve arkadaşları (2014) tarafından geliştirilen“Uzaktan Eğitim Öğrencilerinin Uzaktan Eğitime Yönelik Görüşleri”ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma grubunu Sakarya Üniversitesi bünyesinde görev yapan ve uzaktan eğitim deneyimine sahip 318 çalışan oluşturmaktadır. Veriler, betimsel istatistikler ve bağımsız örneklem test analiz teknikleriyle değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, çalışanların uzaktan eğitime yönelik genel tutumlarının olumlu olduğu görülmüştür. Cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, bilgisayar kullanma becerisi gibi değişkenler uzaktan eğitime yönelik tutumlar üzerinde anlamlı farklılıklar yaratmaktadır. Özellikle teknolojiye yatkın bireylerin uzaktan eğitimi daha olumlu değerlendirdiği saptanmıştır. Elde edilen bulgular, uzaktan eğitimin çalışanlar açısından etkili bir öğrenme yöntemi olabileceğini, ancak içerik tasarımı, teknik altyapı ve bireysel destek mekanizmalarının iyileştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Kurumların, uzaktan eğitim süreçlerini planlarken çalışanların demografik ve bireysel özelliklerini dikkate alarak farklılaştırılmış stratejiler geliştirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Distance education stands out as an alternative model that offers flexibility, accessibility and individualized learning opportunities in education due to technological developments. In recent years, the issue of how this model, which has become widespread especially in higher education institutions, is perceived by employees has gained importance. The aim of the research is to determine the views of academic, administrative and permanent employee staff working at a state university on distance education and to examine whether these views differ according to demographic variables. The research was conducted with a quantitative design and the data were collected using the“Distance Education Students' Views on Distance Education”scale developed by Yıldırım et al. (2014). The research group consists of 318 employees working at Sakarya University and having distance education experience. The data were evaluated with descriptive statistics and independent sample test analysis techniques. According to the analysis results, it was seen that the general attitudes of the employees towards distance education were positive. Variables such as gender, age, education level and computer skills create significant differences in attitudes towards distance education. It was determined that individuals who are particularly prone to technology evaluate distance education more positively. The findings show that distance education can be an effective learning method for employees, but content design, technical infrastructure and individual support mechanisms need to be improved. It is recommended that institutions develop differentiated strategies by taking into account the demographic and individual characteristics of employees when planning distance education processes.