İş birlikli öğrenme kapsamında takım başarısı üzerine bir analiz: FLL örneği
An analysis on team success in collaborative learning: The FLL example
  1. Tez No: 961781
  2. Yazar: AYSEL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR İŞBULAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, First Lego League (FLL) etkinliklerinde iş birlikli öğrenme yönteminin takım başarısı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, iş birlikli öğrenme sürecinin takım dinamikleri, grup içi iletişim ve sorun çözme becerileri üzerindeki rolü ele alınmıştır. Araştırma kapsamında, FLL etkinliklerine katılan 12 öğrenci ve 10 danışmanla standartlaştırılmış açık uçlu görüşme formu ve derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler nitel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Veriler, öğrenci görüşme formları, takım üyelerinin bireysel değerlendirmeleri ve takım performansına ilişkin turnuva sonuçları yoluyla toplanmıştır. Analizlerde, iş birlikli öğrenme tekniklerini etkin bir şekilde kullanan takımların, problem çözme, görev paylaşımı ve zaman yönetimi gibi becerileri etkili bir biçimde geliştirdikleri gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, iş birlikli öğrenmenin öğrencilerin akademik ve sosyal becerilerini geliştirdiğini, takım başarısını olumlu yönde etkilediğini ve STEM odaklı etkinliklerde etkili bir öğretim yöntemi olduğunu göstermektedir. Çalışma, FLL gibi yarışmaların eğitimde iş birlikli öğrenme yöntemlerini uygulamak için ideal bir ortam sunduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of the collaborative learning method on team performance in First Lego League (FLL) activities. The research focuses on the role of the collaborative learning process in team dynamics, intra-group communication, and problem-solving skills. Within the scope of the study, standardized open-ended interview forms and in-depth interviews were conducted with 12 students and 10 mentors who participated in FLL events. The data were analyzed using qualitative analysis methods. Data were collected through student interview forms, individual evaluations of team members, and tournament results related to team performance. The analyses revealed that teams effectively using collaborative learning techniques significantly improved their skills in problem-solving, task sharing, and time management. The findings indicate that collaborative learning enhances students' academic and social skills, positively influences team performance, and serves as an effective instructional method in STEM-focused activities. The study highlights that competitions like FLL provide an ideal environment for implementing collaborative learning methods in education.