Vermittlung der Deutschen phonetik an lernende mit Türkisch als muttersprache
Anadili Türkçe olan öğrencilere Almancanın fonetiğinin aktarımı
- Tez No: 961853
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ASUTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Almanca
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 456
Özet
Telaffuz öğretimi, Yabancı Dil Olarak Almanca (YoA) dersinin en önemli bileşenlerinden biridir. Buna karşın, Almancanın yabancı dil olarak öğretimi sürecinde telaffuz öğretimine genellikle yeterli önem verilmediği gözlemlenmektedir. Bu eksikliğin Türkiye'de giderilmesine katkıda bulunmak amacıyla“Anadili Türkçe Olan Öğrencilere Almancanın Fonetiğinin Aktarımı”başlıklı bu doktora tezi kaleme alınmıştır. Çalışmanın giriş kısmının ardından, araştırma konusunun seçiminin gerekçeleri ele alınmış, çalışmada kullanılan fonetik kavramı açıklanmış ve YoA dersinde telaffuz öğretimi konusunu inceleyen güncel araştırmalar tanıtılmıştır. Devamında, telaffuz öğretiminin çeşitli yabancı dil öğretim yöntemlerindeki yeri ve önemi tartışılmıştır, ayrıca farklı öğretim materyallerinde telaffuz öğretiminin nasıl ele alındığı örneklerle ortaya konmuştur. Bir sonraki adımda, Almanca ve Türkçenin ses sistemleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu karşılaştırmanın ardından çalışmanın ampirik kısmına geçilmiştir. Bu kısımda, çalışma kapsamında geliştirilen telaffuz öğretim ünitelerinin etkililiği, anadili Türkçe olan öğrencilerin katıldığı bir deney aracılığıyla test edilmiştir. Bu bağlamda deneye hazırlık niteliğindeki ön araştırma da konu edilmiştir. Telaffuz öğretim ünitelerinin içeriği Almancanın anadili Türkçe olan öğrenciler için problem teşkil edebilecek telaffuz özelliklerinden ve telaffuz öğrenme stratejilerinden oluşmaktadır. Deney sonuçlarının analizinin ardından, çalışmanın gelecekte nasıl sürdürülebileceğine dair öneriler sunulmuştur. Ayrıca, çalışmayı daha da geliştirmek amacıyla tasarlanan ve deneklerce test edilen dijital bir telaffuz antrenman programı tanıtılmıştır. Çalışma, genel bir özet ve gelecekteki araştırma faaliyetlerine yönelik çıkarımlar içeren sonuç bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pronunciation teaching is one of the most important components of German as a Foreign Language (GFL) instruction. However, it has been observed that pronunciation teaching is often not given sufficient importance in the process of teaching German as a foreign language. This doctoral thesis, titled“Teaching German Phonetics to Learners with L1 Turkish”, is written to contribute to the elimination of this deficiency in Türkiye. After the introduction part of the study, the reasons for choosing the research topic are addressed, the term phonetic used in the study is explained, and current studies examining pronunciation teaching in GFL instruction are presented. Subsequently, the place and importance of pronunciation teaching in various foreign language teaching methods are discussed; moreover, how pronunciation teaching is handled in different teaching materials is presented with examples. In the next step, the sound systems of German and Turkish are examined comparatively. Following this comparison, the empirical part of the study is presented. In this part, the effectiveness of the pronunciation teaching units developed within the scope of the study is tested through an experiment with the participation of students whose mother tongue is Turkish. In this context, the preliminary study, which serves as preparation for the experiment, is also discussed. The content of the pronunciation teaching units consists of pronunciation features of German that may cause problems for students whose mother tongue is Turkish, and pronunciation learning strategies. Following the analysis of the experiment results, suggestions are submitted on how the study could be continued in the future. In addition, a digital pronunciation training program designed to improve the study further and tested by subjects is introduced. The study is completed with a results section containing a general summary and conclusions for future research activities.