The role of parenting styles in relation to resilience and dissociative experiences in adulthood
Yetişkinlikte başa çıkma gücü ve dissosyatif deneyimlerle ilişkili olarak ebeveynlik tarzlarının rolü
- Tez No: 962120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KOŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, yetişkinlik döneminde Ebeveynlik Tarzları, Dayanıklılık ve Dissosiyatif Deneyimler arasındaki ilişkileri incelemektedir. Örneklem (N = 320), Ebeveyn Otoritesi Anketi (PAQ), Connor-Davidson Dayanıklılık Ölçeği (CD-RISC-25) ve Dissosiyatif Deneyimler Ölçeği (DES-II) olmak üzere üç psikometrik testle değerlendirilen Lübnanlı yetişkinlerden oluşmaktadır. Betimleyici analizler, Ebeveynlik Tarzı algıları ve Dayanıklılık düzeylerinde orta düzeyde ortalama puanlar olduğunu, Dissosiyatif Deneyimlerin ise daha geniş bir dağılım gösterdiğini ortaya koymuştur. Hipotezleri test etmek için Spearman korelasyonları ve aracılık (mediation) modelleri kullanılmıştır. Sonuçlar, örneklemimizde Dayanıklılığın Ebeveynlik Tarzları ile Dissosiyatif Deneyimler arasındaki ilişkiyi kısmen aracıladığını göstermektedir. Bu bulgular, erken dönem ebeveyn etkileşimlerinin psikolojik sonuçları nasıl şekillendirdiğine ve etkilediğine dair önemli içgörüler sunmaktadır. Psikolojik müdahale çıkarımları ve gelecekteki araştırmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explores the relations between Parenting Styles, Resilience, and Dissociative Experiences in adulthood. The sample (N=320) consists of Lebanese adults, who were measured on three psychometric tests: the Parental Authority Questionnaire (PAQ), the Connor-Davidson Resilience Scale (CD-RISC-25), and the Dissociative Experiences Scale (DES-II). Descriptive analysis showed moderate-average scores on Parenting Style perceptions and Resilience, with Dissociative Experiences ranging more broadly. Spearman correlations and mediation models were used to test the hypotheses posed by us. Results reveal that in our sample Resilience partially mediates the relationship between Parenting Styles and Dissociative Experiences. These findings offer important insight into how early parental interactions shape and affect psychological outcomes later in life. The implications for psychological intervention and recommendations for future research are discussed.