Temel bileşenler analizi ve bir uygulaması
Principal component analysis and its application
- Tez No: 962134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, Temel Bileşenler Analizi (TBA) yöntemini incelemekte ve yüksek boyutlu veri kümelerinde boyut indirgeme ve veri analiz süreçlerini araştırmaktadır. TBA, verideki en fazla varyansı açıklayan doğrusal bileşenler oluşturur ve veri setinin boyutunu indirirken önemli bilgileri korur. Bu yöntem, çok sayıda değişken içeren veri kümeleriyle çalışırken kullanılmaktadır. Veriyi daha anlaşılır hale getirir ve görsel olarak daha kolay yorumlanabilir kılar. Çalışmada, TBA'nın matematiksel temelleri (kovaryans matrisi, özdeğerler ve özvektörler) ayrıntılı olarak açıklanmış ve bu yöntemin uygulama adımları kapsamlı şekilde ele alınmıştır. Uygulama aşamasında, TBA yöntemi televizyon reyting verilerine uygulanarak farklı izleyici gruplarının kanal tercihleri ve izleme alışkanlıkları analiz edilmiştir. TİAK tarafından sağlanan AB ve 20+ABC1 gruplarına ait reyting verileri karşılaştırılarak bu grupların davranışsal farklılıkları ve benzerlikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Principal Component Analysis (PCA) method and investigates dimensionality reduction and data analysis processes in high-dimensional datasets. PCA constructs linear components that explain the maximum variance in the data, reducing the dataset's dimensionality while preserving essential information. This method is widely used when working with datasets containing numerous variables, making the data more comprehensible and visually interpretable. In this study, the mathematical foundations of PCA (covariance matrix, eigenvalues, and eigenvectors) are explained in detail, and the implementation steps of this method are thoroughly addressed. During the application phase, the PCA method is applied to television rating data to analyze different audience groups' channel preferences and viewing habits. Rating data from the AB and 20+ABC1 groups, provided by TİAK, are compared to assess behavioral differences and similarities between these groups.