Şermin Yaşar'ın erken çocukluk dönemi kitaplarının dil gelişimi üzerindeki rolü
The role of Şermin Yaşar's early childhood books in language development
  1. Tez No: 962255
  2. Yazar: EZGİ DALAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Erken çocukluk döneminde tüm gelişim alanları önemli bir yere sahiptir. Özellikle dil gelişimi, diğer gelişim alanlarıyla bağlantılı olmakla birlikte çocuğun kendini ifade etme, başkalarıyla iletişim kurma ve öğrenme süreçlerinde temel bir rol üstlenmektedir. Bu çalışmada, Şermin Yaşar'ın erken çocukluk dönemine ait altı kitabının dil gelişimindeki rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda nitel araştırma yaklaşımı kullanılmış ve durum çalışması yöntemi benimsenmiştir. Araştırma sürecinde Şermin Yaşar'ın çocuk kitapları, yazarla yapılan bireysel görüşme ve bir platformda yer alan video söyleşileri analiz edilerek çok kaynaklı veri kullanımı sağlanmıştır. Verilerin incelenmesinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu durum ele alınan olgunun daha kapsamlı anlaşılmasına katkı sunmuştur. Tüm bu süreç, araştırmanın yalnızca biçimsel özelliklere değil aynı zamanda içeriksel derinliğe odaklandığını göstermektedir. Çalışmanın sonucunda, Şermin Yaşar'ın erken çocukluk dönemi eserlerinin çocukların bütüncül gelişimini destekleyen nitelikli eserler olduğu ve erken çocukluk döneminde etkili birer kaynak olarak değerlendirilebileceği sonucuna varmıştır. Ek olarak, benzer araştırmaların farklı yazarlar ve farklı yaş gruplarıyla da genişletilerek yapılması literatüre değerli katkılar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
All areas of development are important in early childhood. Language development, in particular, plays a fundamental role in children's self-expression, communication with others, and learning processes, while also being linked to other areas of development. This study aims to reveal the role of Şermin Yaşar's six books on early childhood in language development. The aim is to examine the forms of language use and the understanding of children's language development. To this end, a qualitative research approach was used and a case study method was adopted. During the research process, Şermin Yaşar's children's books, individual interviews with the author, and video interviews on a platform were analyzed to ensure the use of multi-source data. Content analysis was used to examine the data. This contributed to a more comprehensive understanding of the subject matter. This entire process demonstrates that the research focused not only on formal characteristics but also on content depth. The study concluded that Şermin Yaşar's early childhood works are high-quality works that support children's holistic development and can be considered effective resources in early childhood. Additionally, similar studies conducted with different authors and different age groups would provide valuable contributions to the literature.